piątek, 20 maja 2011

GNOME OS, czyli dlaczego pojawiło się Unity

Autor: Adrian Nowak, 11:09, piątek, 20 maja 2011


Fragment prezentacji przedstawiającej przyszłość GNOME (sierpień 2010)
Temat GNOME OS powrócił po tym, jak Jon McCann z Red Hata zaproponował, by znany pulpit porzucił obsługę mniej popularnych systemów takich jak BSD, Solaris czy Unix.

Jak podkreśla McCann, rozdrabnianie się na wiele systemów operacyjnych to strata czasu, który lepiej wykorzystać na rozwój środowiska.

Propozycja stworzenia GNOME OS pojawiła się już rok temu na konferencji GUADEC, choć ściślej ujmując, był to raczej czytelny plan rozwoju projektu, niż luźny pomysł.

Co jednak znacznie istotniejsze, już GNOME 3.8 ma być wyposażone we własny ekosystem (prawdopodobnie sprzedaży) aplikacji. Tego typu konkurencyjnych rozwiązań dla projektów Canonical byłoby jeszcze więcej, gdyby GNOME przerodziło się w pełnoprawną dystrybucję.

Stopniowe uniezależnianie się Ubuntu od GNOME nie jest więc kaprysem milionera, a całkiem racjonalną decyzją. GNOME wciąż pozostanie projektem open source, ale w przyszłości tworzenie zupełnie innej gałęzi pulpitu mogłoby być dość skomplikowane.

Przy okazji warto zaznaczyć, że Canonial nigdy nie angażowało się zbyt mocno w rozwój GNOME. Zdecydowanym liderem jest tu Red Hat od którego też pochodzi pomysł na GNOME OS. Bazowanie na środowisku, które rozwijane jest w głównej mierze przez konkurenta to też wizja, która z pewnością przyczyniła się do powstania Unity.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety