sobota, 21 maja 2011

MeeGo wcale nie umarło. Wydanie 1.2 w wersji dla netbooków, samochodów i telewizorów

Autor: Adrian Nowak, 10:25, sobota, 21 maja 2011


Jeden z ekranów wersji dla netbooków. Fot: golem.de
MeeGo to twór Nokii i Intela, a po tym jak fiński producent telefonów rozpoczął szeroko zakrojoną współpracę z Microsoftem wydawało się, że to już koniec tej ciekawej dystrybucji.

Tymczasem pomimo niemałej irytacji Intela zachowaniem Nokii, udostępniono wydanie 1.2 MeeGo, jak zwykle w wersji dla netbooków, samochodów, a także na przykład telewizory. Wynika to z interesujących założeń projektu, które w skrócie sprowadzają się do tego, by dystrybucja mogła funkcjonować na jak największej liczbie urządzeń.

Łatwo wyobrazić sobie, jak niesamowicie wygodna jest platforma, która zarządza naszymi urządzeniami domowymi, smartfonem i jest obecna także w samochodzie. Choć sam Intel nie ma obecnie zbyt dużej szansy ziszczenia takiej wizji, rozwój samego MeeGo może się okazać użyteczny za jakiś czas, na przykład, gdy Intel zacznie produkować procesory dla smartfonów i tabletów (podobno już na początku 2012 roku).

W wydaniu MeeGo 1.2 znajdziemy m.in. obsługę procesorów Intel Atom oraz ARMv7, a także poprawioną obsługę multimediów, w tym protokołu RTSP mającym za zadanie sterowanie dostarczaniem danych czasu rzeczywistego. Mniej wymagającym użytkownikom spodoba się prawdopodobnie ulepszona obsługa połączeń GSM, GPRS oraz profile Bluetooth, VPN, USB czy WiFi.

Pliki z obrazami systemu można pobrać ze strony MeeGo.


fot: golem.de
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety