niedziela, 1 maja 2011

Najnowsze jądra Linuksa marnują energię

Autor: Adrian Nowak, 12:28, niedziela, 1 maja 2011


Elektrownia atomowa. Fot: MiqsPix
Najnowsze kernele Linuksa uruchomione na netbookach wymagają od 10 do 30 proc. więcej energii niż ich wcześniejsze wydania - alarmuje serwis Phoronix, który od wielu lat zajmuje się badaniem wydajności Pingwinka.

Wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną występuje jedynie w niektórych warunkach, jednak nie można ich uznać za odosobnione sytuacje.

W testach Phoronix najbardziej żarłoczne okazały się jądra 2.6.38 oraz 2.6.35, które testowano na ThinkPadach. Problem dostrzegł także jeden z deweloperów Ubuntu, który poinformował o sytuacji w stosownym miejscu. Inni testerzy w wątku pod zgłoszeniem buga donoszą o podobnych doświadczeniach.

Choć na razie nie wiadomo, co dokładnie jest źródłem problemu, podejrzewa się, że więcej energii może pobierać procesor, który w związku ze zwiększonym obciążeniem nie przechodzi do oszczędnego trybu. Bug oznaczony został wysokim priorytetem, zatem łatki możemy się spodziewać w jednej z najbliższych aktualizacji. Warto też dodać, że nie jest to pierwsza tego typu sytuacja, a programiści pracujący nad jądrem zwykle szybko radzili sobie z podobnymi problemami.

Zapotrzebowanie na energię różnych wersji jądra (w miliwatach). Fot: Phoronix
źródło: phoronix.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety