poniedziałek, 30 maja 2011

Nowości w Linux Mint 11 "Katya"

Autor: Adrian Nowak, 22:33, poniedziałek, 30 maja 2011


Pulpit nowej wersji Linux Mint 11.
Linux Mint często wymieniany jest jako alternatywa dla Ubuntu, które nie stroni od wprowadzania rewolucyjnych nowości.

Dystrybucja z pewnością spodoba się użytkownikom, którzy nie przepadają za rewolucjami na pulpicie i tzw. "wodotryskami". Pewnym plusem jest także fakt, że po instalacji nie musimy się dodatkowo zajmować instalacją własnościowych kodeków (w nowym instalatorze Ubuntu właściwie też nie).

Nowa wersja Minta została oznaczona popularnym rosyjskim imieniem "Katya", a najważniejsze nowości znajdziemy w Menedżerze Oprogramowania (zmieniony interfejs i lepsza wyszukiwarka), oraz module aktualizacji (ma lepiej radzić sobie z zależnościami i być bardziej wydajny).

Dla mnie, czyli użytkownika, który z Minta korzysta wyłącznie od święta w ramach testów, najbardziej widoczne są zmiany w interfejsie. Trzeba przyznać, że choć nie są to nowości na miarę Unity czy GNOME Shell, aplikacje domyślnie dostępne w Mint 11 są bardzo dobrze zintegrowane z motywem systemowym.

Jeśli chodzi o aplikacje, Mint zbliżył się do klimatów Ubuntu i usunął Gwibbera (koniec społecznościowej ery?), gThumb został wymieniony na F-Spot, a zamiast Rhythmboksa znajdziemy Banshee.

Brakuje tylko: GNOME zostało wymienione na Unity. Tego jednak nie powinniśmy się spodziewać po Mincie, przynajmniej nie w najbliższym czasie. W miarę, jak Canonical będzie odchodziło od dobrze znanych paneli, również twórcy dystrybucji opartych o Ubuntu znajdą się w trudnym położeniu.

Nową wersję Linux Mint 11 można pobrać ze strony projektu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety