środa, 25 maja 2011

Recenzja LG Swift 2X z Androidem 2.2.2

Autor: Adrian Nowak, 23:26, środa, 25 maja 2011


Smartfon LG Swift 2X z Androidem.
Przez ostatnie kilkanaście dni bawiłem się nowym smartfonem LG Swift 2X z Androidem 2.2.2. Jest to bardzo wydajny sprzęt, ale niestety zostało to okupione niemałymi rozmiarami urządzenia.

Większy ekran, lepszy ekran?

Zacznijmy od specyfikacji, która jak na smartfon jest bardzo przyzwoita. Ekran o rozdzielczości 480x800 px utwierdza mnie w przekonaniu, że już niedługo smartfony będą miały wyświetlacze HD. Jeśli ktoś chce oglądać na urządzeniu filmy, rzeczywiście jest to spore udogodnienie, jednak według mnie, ekran jest jednak nieco zbyt duży.

Ekran LG Swift 2X w dużym zbliżeniu.
Oczywiste jest, że producenci chcą prześcigać konkurentów jeśli chodzi o parametry, jednak smartfony takie jak LG Swift 2X moim zdaniem mocno zbliżyły się do granicy, za którą większy ekran jest mniej wygodny. Humorystycznie zwana obecnie "cegłą" Nokia 3310 jest znacznie mniejsza niż najnowsze telefony.

Oczywiście kluczowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać przed zakupem, to do czego chcemy używać naszego urządzenia. Jeśli do oglądania filmów używamy raczej komputera, a sieć na telefonie przeglądamy kilkanaście minut w miesiącu, trudno znaleźć uzasadnienie dla noszenia w kieszeni sprzętu o rozmiarach 123,9x63,2x10,9 mm.

Sam wyświetlacz, gdy już nie musimy go przenosić, sprawdza się oczywiście świetnie. Jest bardzo jasny, gdy potrzeba (telefon ma wbudowany czujnik oświetlenia), natomiast korzystanie z aplikacji, czy przeglądanie sieci jest po prostu bardzo wygodne.

Wielkość w końcu ma znaczenie?

LG nie jest jednak wyjątkiem jeśli chodzi o pokaźne rozmiary smartfonów i również Samsung oraz HTC mają w swoich ofertach kilka niemałych urządzeń.

Porównanie rozmiarów LG Swift 2X (z lewej) i HTC Magic (z prawej).
W porównaniu do mojego HTC Magic, smartfon LG jest sporo większy, jednak wciąż mieści się w normach dyktowanych przez zdrowy rozsądek. Tak jak wspomniałem wcześniej, wszystko zależy od tego, jakie upatrujemy przeznaczenie dla naszego sprzętu.

Porównanie grubości. Od lewej: LG Swift 2X, HTC Magic 
Porównanie grubości. Od lewej: LG Swift 2X, HTC Magic
Grubość telefonu to sprawa drugorzędna, jednak warto zaznaczyć, że LG zadbało o prosty i elegancki design. Kiedyś specjalnie podrapałem HTC Hero, który dostałem do testów, by sprawdzić, czy rzeczywiście jego ramka jest wykonana z metalu - i była. Tym razem darowałem sobie tego typu eksperymenty, ale wygląda na to, że w LG Swift 2X również zastosowano podobne rozwiązanie.

Jeśli chodzi o samą obudowę, tylna część wykonana jest z plastiku, natomiast próby jej złamania (dość mocno ją wyginałem) zakończyły się na szczęście niepowodzeniem. Co ciekawe, smartfon wyposażony jest w głośniczki stereo głośnik, które całkiem głośno odtwarza muzykę.

Do tego nie mogło zabraknąć popularnego złącza minijack na słuchawki 3,5 mm, portu USB do połączenia z komputerem i ładowania, oraz HDMI dzięki któremu wyświetlimy obraz z telefonu na telewizorze. Przy okazji warto wspomnieć o aparacie 8 megapikseli, który potrafi nagrywać wideo w rozdzielczości HD. Pomimo wszystko, tutaj urządzenie pozostawia nieco do życzenia, gdyż filmy nie zawsze są zbyt płynne. Możliwe również, że jest to też wina oprogramowania, o którym za chwilę.

Bateria i wnętrzności

Wybierając smartfona warto przyjrzeć się parametrom baterii, które mogą nam zdradzić, jak często będziemy musieli ładować urządzenie. W przypadku LG trzeba przyznać, że jest całkiem nieźle, a sprzęt wytrzymuje bez większego problemu cały dzień z włączonym WiFi, synchronizacją usług oraz sporadycznym korzystaniem z aplikacji. Jeśli korzystamy wyłącznie z sieci GSM, smartfon może w takim stanie przeleżeć nawet kilka dni.

LG Swift 2X po zdemontowaniu tylnej części obudowy.
Wbudowane 7 GB pamięci smartfona można rozszerzać dzięki kartom SDHC, które jednak przydadzą się zapewne tylko nielicznym użytkownikom. Jeśli chodzi o wnętrzności, na uwagę zasługuje także dwurdzeniowy procesor Nvidia Tegra 2 taktowany zegarem 1 GHz.

Oprogramowanie od Google i LG

Jestem fanem domyślnych wersji Androida, które możemy znaleźć między innymi w smartfonie Nexus S. W przypadku LG Swift, producent moim zdaniem nieco przekombinował, przygotowując swoje zamienniki dla dobrze działających narzędzi od Google. Własny program do obsługi SMS-ów, a nawet odtwarzania muzyki, zmodyfikowany launcher i niemal wszystkie główne aplikacje - to wszystko gdy wujek z Mountain View tak się stara?

Wiem, że chodzi o danie użytkownikowi swego rodzaju wartości dodanej, w stylu: zobaczcie, w naszych smartfonach mamy programy, których nie ma u konkurencji. Mnie jednak tego typu modyfikacje nie przypadły do gustu.

Niewątpliwą wadą jest też stara wersja Androida 2.2.2 i choć LG obiecało, że udostępni także aktualizację, moim zdaniem najlepszym wyjściem dla posiadaczy urządzenia jest po prostu instalacja któregoś z nieoficjalnych ROM-ów.

Podsumowanie

LG Swift 2X to nie telefon dla każdego. Jego cena "allegrowa" to około 1600 zł, więc jak na smartfona z dwurdzeniowym procesorem całkiem znośnie. Pomimo to, wciąż jest to suma za którą można nabyć wiele konkurencyjnych urządzeń. Sprzęt z pewnością przypadnie do gustu graczom oraz osobom, które na swoim urządzeniu chcą oglądać dużo filmów lub przeglądać internet. Użytkownikom, którzy wciąż telefonu używają głównie do dzwonienia, a tylko od czasu do czasu chcą sprawdzić wiadomości z Gmaila, polecałbym raczej nieco mniejsze urządzenie.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety