piątek, 20 maja 2011

Świetny mockup Centrum oprogramowania Ubuntu. Brakuje tylko aplikacji

Autor: Adrian Nowak, 10:08, piątek, 20 maja 2011


Centrum oprogramowania Ubuntu to jedna z istotnych nowości, o której obecnie właściwie mało kto już mówi. Jeden z najbardziej bezpośrednich i sprawdzonych sposobów zarabiania na systemie operacyjnym, na razie nie okazał się żyłą złota dla Canonical.

Powodem takiego stanu rzeczy jest oczywiście brak aplikacji, za które chcieliby płacić użytkownicy. To się z kolei raczej nie zmieni, dopóki nie przybędzie samych użytkowników. Wystarczy spojrzeć na inne systemy, które chcą zarabiać w takim modelu. Podczas gdy z Ubuntu korzysta około 10 mln ludzi, mniej więcej tyle samo nowych urządzeń z Androidem aktywowanych jest w każdym miesiącu. Wybór dla deweloperów jest dość oczywisty.

Stąd między innymi tak duży nacisk Marka Shuttlewortha na zwiększenie liczby użytkowników. Z drugiej strony, trzeba przyznać, że nie ujawnia on zbyt wielu szczegółów dotyczących tego, jak chce to zrobić.

Mockup zaprezentowany na początku wygląda znacznie lepiej niż oferowana domyślnie w Ubuntu aplikacja, choć nie ma się co oszukiwać, że cokolwiek to zmieni. Pakiet Creative Suite od Adobe dla Linuksa to na razie raczej pobożne życzenia, podobnie zresztą jak masa innych zestawów, bez których wiele firm nie wyobraża sobie życia.

Pomimo wszystko, jest jednak i pozytywna strona całej sytuacji. Twórcy Androida czy Chrome OS raczej nie ubolewają nad tym, że ich użytkownicy nie uruchomią Photoshopa. Są to systemy najlepsze do określonej grupy zadań i urządzeń, gdzie widocznie się sprawdzają (Chrome OS bazujące na Debianie właściwie dopiero zacznie, mam przynajmniej takie silne przeczucie).

Pytanie więc, w czym najlepsze będzie Ubuntu?


fot: fuzzynoise.deviantart.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety