niedziela, 1 maja 2011

Thunderbird, Unity 2D i narzędzie do backupu domyślnie w Ubuntu 11.10?

Autor: Adrian Nowak, 13:28, niedziela, 1 maja 2011


Ocelot jest "maskotką" Ubuntu 11.10. Fot: spencer77
Już niedługo po premierze Ubuntu 11.04 rozpoczęto dyskusję na temat tego, jakie aplikacje znajdziemy w następnych wydaniach systemu.

Choć jak łatwo można się domyślić, na razie to tylko luźne rozmowy, trzeba przyznać, że na skład aplikacji skarży się wielu użytkowników. Wykorzystują to również twórcy dystrybucji opartych o Ubuntu, którzy zwykle mocno przetasowują skład aplikacji zaproponowany przez Canonical.

Bardzo możliwe, że to już koniec ewolucji Evolution, które może zostać zastąpione przez dobrze znanego Thunderbirda. Klient poczty od Mozilli już teraz zyskał eksperymentalne wsparcie dla Unity, jednak Evolution ma wiele zalet wynikających z długiej obecności w Ubuntu. Dobrze integruje się z pulpitem czy obsługuje synchronizację kontaktów z Ubuntu One. Thunderbird natomiast wydaje się bardziej interesować deweloperów, co już nie raz zaważyło na roszadach w składzie aplikacji.

Już teraz twórcy systemu starają się uwolnić trochę miejsca na płycie CD, by upchnąć na niej Unity 2D - lżejszą wersję pulpitu od Canonical, nie opartą o Compiza. Można więc z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że w przyszłości przełączanie się między różnymi środowiskami będzie znacznie prostsze, a może nawet dokona się samo, zależnie od naszej konfiguracji sprzętowej.

Bardzo możliwe również, że w Ubuntu 11.10 znajdziemy także domyślnie narzędzie do backupu danych. Już teraz możemy je znaleźć chociażby w Linux Mint, a połączenie na przykład Deja Dup z Ubuntu One mogłoby dać bardzo ciekawe efekty. Osobiście chciałbym też lepszej integracji Ubuntu z Dropboksem, ale na to chyba na razie nie ma co liczyć.

Pojawiają się także propozycje wymiany Firefoksa na Chromium. Choć sam korzystam z kilku przeglądarek, Chromium w najnowszym wydaniu Ubuntu zachowuje się bardzo niepokojąco. Problemy z Flashem to jeden z częstszych zarzutów użytkowników, a biorąc pod uwagę, że Firefox bardzo mocno poprawił w ostatniej wersji swoją wydajność, wątpliwe by Canonical zdecydowało się tutaj na jakąś rewolucję.

źródło: blueprints.launchpad.net [1], [2], [3], [4]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety