środa, 18 maja 2011

Ubuntu 11.10 niemal całkowicie odejdzie od GNOME. Jeszcze więcej Compiza

Autor: Adrian Nowak, 09:56, środa, 18 maja 2011


Fot: Davit Kurniawan (Lampung, Indonezja)
Jedna ze zmian, którą Canical planuje dla nadchodzącego Ubuntu z pewnością nie przypadnie do gustu fanom standardowego pulpitu GNOME.

W Ubuntu 11.10 prawdopodobnie nie znajdziemy już dobrze znanego Metacity. Co jeszcze ciekawsze, zamiast tego Unity 2D, które ma być przeznaczone dla słabszych maszyn, opierało się będzie również o Compiza.

O ile brak paneli był zapowiedziany już jakiś czas temu, tak Compiz w Unity 2D jest niemałym zaskoczeniem. Bardzo ciekawe w jaki sposób Canonical chce zapewnić stabilność takiemu rozwiązaniu, szczególnie, że środowisko ma być przeznaczone dla starszych urządzeń?

Przy okazji, warto przypomnieć o innych nowościach, które czekają na użytkowników. Ma to być między innymi menedżer logowania LightDM, który zastąpi GDM. Producent systemu obiecuje także lepszą integrację aplikacji z Unity oraz poprawki w Centrum oprogramowania Ubuntu.

Pewne roszady czekają także domyślny skład aplikacji i tak na przykład PiTiVi czy Computer Janitor praktycznie na pewno nie zagoszczą w 11.10. Zamiast tego pojawić powinno się narzędzie Deja Dup do tworzenia kopii zapasowych, a Evolution prawdopodobnie zostanie wymieniony na Thunderbirda.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety