środa, 1 czerwca 2011

BOINC prosi o użyczenie mocy obliczeniowej, by ulepszać świat

Autor: Adrian Nowak, 08:00, środa, 1 czerwca 2011


Fot: julia_at_flickr
BOINC to ciekawy projekt, który wykorzystuje bardzo szeroko Linuksa i rozwiązania Open Source.

Inicjatywa jest dość znana, więc przypomnę tylko, że pomysł opiera się na prostej koncepcji: chodzi o użyczenie mocy obliczeniowej komputera (np. w czasie, gdy jest nieużywany) do różnego rodzaju naukowych projektów.

Z najciekawszych inicjatyw przeprowadzanych w ramach BOINC wymienić można m.in. próbę wynalezienia leków na AIDS czy raka, lepsze przewidywanie zmian globalnego klimatu, rozwój matematyki i innych nauk przyrodniczych. Nie mogło zabraknąć również bardziej "rozrywkowych" tematów, jak na przykład wyszukiwanie inteligencji pozaziemskiej.

Mark Shuttleworth, który w kosmosie już był, zadbał by użytkownicy Ubuntu mogli łatwo zainstalować BOINC. By zatem wgrać klienta usługi u siebie, wystarczy proste polecenie:

sudo apt-get install boinc
Po tym wystarczy uruchomić narzędzie i za pomocą prostego kreatora dołączyć do jednego z wybranych projektów.

Okno narzędzia BOINC wraz z kreatorem i listą projektów.
Jak napisał mi Krzysztof Piszczek, jeden z administratorów BOINC@Poland, wszystkie serwery projektów przetwarzania rozproszonego hostowane są na serwerach linuksowych (Debian), także większość aplikacji liczących powstaje najpierw w wersji na Linuksa.

Warto też wspomnieć o nowym projekcie Radioactive@Home realizowanym przez Polaków, który stawia sobie za cel stworzenie sieci czujników badających promieniowanie gamma i upublicznianie ich na bieżąco w internecie. Do tego celu nie wystarczą jednak same komputery, a niezbędne będą również specjalne czujniki. Zainteresowani pomocą, znajdą więcej informacji na stronie projektu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety