wtorek, 21 czerwca 2011

Nokia N9 - cudo z MeeGo realną konkurencją dla Androida

Autor: Adrian Nowak, 22:49, wtorek, 21 czerwca 2011


Nokia N9. Fot: materiały producenta.
Nie sądziłem, że będę mógł to napisać, ale Nokii (wspólnie z Intelem) udało się stworzyć realną alternatywę dla Androida. MeeGo, które znajdziemy w nowej Nokii N9 prezentuje się niesamowicie, pod wieloma względami bijąc na głowę konkurencyjną platformę od Google.

Od strony sprzętowej urządzenie również wygląda bardzo dobrze. Smartfon wyposażony jest w 3,9-calowy zaokrąglony ekran Gorilla Glass (854x480 px), procesor OMAP (Texas Instruments) 1 GHz, 1 GB pamięci RAM, aparat 8-MPix oraz wsparcie dla NFC.

Po tym, jak Nokia ogłosiła partnerstwo z Microsoftem, wielu użytkowników stawiało na firmie krzyżyk. Ja również straciłem wtedy wiarę, że fiński producent telefonów zdoła zaskoczyć czymś konkurentów i odmienić swoją słabą sytuację. Chyba nawet Intel z którym Nokia współtworzy MeeGo nie był najlepszej myśli, deklarując, że jest gotowy do rozwijania systemu w pojedynkę.

A jednak, ku wielkiemu zaskoczeniu, nowy smartfon Nokii z MeeGo oczarowuje. Linux na pokładzie urządzenia fenomenalnie radzi sobie z odtwarzaniem multimediów, a przełączanie między aplikacjami również rozwiązano bardzo pomysłowo i wygodnie. Wreszcie mam ochotę pobawić się smartfonem od Nokii.

Fiński producent potrzebował takiej premiery, jak Bill Gates pomysłu na Windowsa. Początek jest dobry, jednak najtrudniejsze jeszcze przed Nokią. Wyraźnie widać, że korporacja nie ma zamiaru uzależniać się w całości od systemów Microsoftu i próbuje stworzyć własną infrastrukturę. Oparcie się na dystrybucji Linuksa daje szansę na powodzenie tego planu, a gdyby wypalił, skorzysta z pewnością również wydanie MeeGo dla netbooków.


więcej info: engadget.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety