wtorek, 28 czerwca 2011

Transformacja Ubuntu do Elementary OS

Autor: Adrian Nowak, 18:52, wtorek, 28 czerwca 2011


Pulpit Elementary OS w Ubuntu. Fot: chilecomparte.cl
Elementary OS to dystrybucja, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Przeznaczona jest dla osób, którym domyślny motyw Ubuntu nie przypadł do gustu i jednocześnie fanom prostoty połączonej z elegancją.

Tak naprawdę jednak, Elementary OS to zmodyfikowana wersja Ubuntu, która wyposażona została w wiele autorskich narzędzi i posiada bardzo nowoczesny design. Dzięki oparciu projektu o dystrybucję od Canonical, nic nie stoi na przeszkodzie, by w kilka (dłuższych) chwil zmienić swoje Ubuntu w Elementary OS.

Proces "transformacji" jest świetnym przykładem na możliwości automatyzacji różnych procesów w Linuksie. Instrukcja przeznaczona jest wyłącznie dla użytkowników najnowszego Ubuntu 11.04 i warto przed jej rozpoczęciem pamiętać, że jak zawsze w przypadku tego typu operacji, może spowodować nieprawidłowe działanie systemu. Podkreślam jeszcze raz, że całość przeznaczona jest dla osób, które znają się na modyfikowaniu wyglądu Linuksa i w razie problemów będą potrafiły powrócić do wcześniejszych ustawień.

1. Na początek odświeżamy listę repozytoriów:

sudo apt-get update
2. Następnie pobieramy skrypt, który zainstaluje pakiety z Elementary OS:

sudo apt-get install bzr
bzr branch lp:elementaryos

3. Uruchamiamy skrypt z uprawnieniami administratora:

sudo su
cd $HOME/elementaryos
./conf.sh --configure-installed

Z narzędzi charakterystycznych dla Elementary OS należy wymienić przeglądarkę plików Marlin, dok narzędziowy Plank, górny panel WingPanel, launcher Slingshot, klienta e-mail Postler, przeglądarkę internetową Midori czy odtwarzacz muzyczny BeatBox.

za: ubuntulife, deviantart.comchilecomparte.cl
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety