sobota, 4 czerwca 2011

Windows 8 też szykuje użytkownikom duże nowości w interfejsie

Autor: Adrian Nowak, 12:17, sobota, 4 czerwca 2011


Pierwsza prezentacja nowego interfejsu Windows 8.
Microsoft boleśnie doświadczył konkurencji ze strony Androida na urządzeniach mobilnych, jednak odpuszczenie tego rynku zdecydowanie nie wchodzi w grę. Nowości, które niedawno zaprezentowało Redmond są bardzo ciekawe.

W skrócie można powiedzieć, że Microsoft połączył dobrze znane okna z nowym interfejsem, podobnym do tego, który stosowany jest w Windows Phone. Efekt moim zdaniem jest bardzo interesujący, choć nie da się ukryć, że rodzi niemałe zamieszanie.

Oba środowiska funkcjonują w tym samym czasie, przy czym jedno zoptymalizowane jest pod kątem obsługi z poziomu ekranu dotykowego, drugie natomiast trudno nawigować bez myszy. Innym problemem z którym bez wątpienia będzie się musiał zmierzyć Microsoft jest wydajność.

Trochę dziwi fakt, że twórcy systemu nie zdecydowali się na pozostawienie użytkownikom możliwości korzystania tylko z jednego środowiska, podobnie jak to jest rozwiązane dystrybucjach linuksowych. System wgrany na tablecie nieszczególnie potrzebuje przecież okienek, a na desktopach użytkownicy od lat radzą sobie bez różnego rodzaju nakładek (pomijając HTPC).

Możliwe, że Microsoft tego typu zabiegiem łączącym środowiska, chce nieco na siłę przyzwyczaić klientów do nowego pulpitu. Unity bardzo dobrze pokazało, jak wyglądają reakcje użytkowników na takie nowości.

Same zmiany w środowisku graficznym nowego Windowsa są jednak, nie tyle bardzo korzystne, co wręcz niezbędne. Mac OS również wprowadza w desktopowym wydaniu wiele funkcji znanych z mobilnego iOS, natomiast Apple nie musi się posuwać do aż tak radykalnych kroków mając w swojej ofercie wiele niezwykle popularnych urządzeń przenośnych.

Linuksy głównie w postaci Androida już teraz opanowały smartfony i coraz częściej znaleźć można je także na tabletach. MeeGo choć bez Nokii, wciąż z mocnym wsparciem Intela szybko się rozwija i na konferencjach prezentowane są różnego rodzaju nowe sprzęty wykorzystujące tę platformę.

Wszystkie dobrze znane systemy ewoluują więc w kierunku urządzeń mobilnych, natomiast wydaje się, że nikt nie chce pamiętać, iż wciąż głównie wykorzystywane są na desktopach. Nie wyobrażam sobie pracy biurowej w nowym środowisku Windows 8, podobnie jak już teraz Unity zmusza czasem do większej liczby kliknięć podczas prostej operacji przełączania się między oknami.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety