środa, 13 lipca 2011

Lincity-NG - uwaga, wciąga

Autor: Adrian Nowak, 21:44, środa, 13 lipca 2011


Okno gry LinCity-NG
Sposobów na spędzanie wakacji jest wiele. Jedni preferują bezczynne leżenie na plaży, inni wolą w tym czasie zbudować swoje własne miasto. Dzięki grze Lincity-NG można połączyć obie czynności, a wiedza dotycząca funkcjonowania miasta z pewnością pozwoli lepiej wczuć się w trudne zadanie lokalnych władz.

Jeśli fraza Lincity wydaje się wam znajoma, to rzeczywiście, twórcy informują o "komercyjnym odpowiedniku o zbliżonej nazwie". Grałem na szczęście w obie gry.
Po Lincity-NG nie spodziewałem się wiele, bo w przypadku gier, "darmowy zamiennik" zwykle nie wróży niczego dobrego. Kilka lat temu sporo grałem w SimCity i choć nie ukrywam, że kody były istotnym elementem utrzymującym w dobrej kondycji gospodarkę miasta, simy nie narzekały. Wizja w pamięci dość dobrej graficznie gry dodatkowo powiększała jednak mój dystans do Lincity-NG.

Po chwili jednak to wszystko przestało mieć znaczenie, bo okazuje się, że w tego typu aplikacjach, grafika nie jest kluczem do tzw. grywalności. Niezaangażowanemu obserwatorowi może się wydawać, że stawianie kolejnych domków, sklepów, szkół czy kopalni jest niesamowicie nudne. Wszystko zmienia się, gdy wykresy dotyczące liczby mieszkańców, ich kondycji i finansów zaczynają ożywać.

Szybko okazuje się, że zarządzanie miastem nie jest zadaniem łatwym. Szczególnie bez kodów. Miasto jest dodatkowo niewielkie, więc już na początku trzeba rozpocząć wydobywanie surowców, które pozwolą na zbudowanie... statku kosmicznego. Można postawić też na recykling, jednak jest to znacznie mniej efektowne.

Osoby, które grały w komercyjny odpowiednik Lincity-NG (a przynajmniej starsze wersje) raczej nie będą zawiedzione. Choć aplikacja jest bez wątpienia mniej dopracowana, moim zdaniem twórcom udało się utrzymać jej klimat, który jest niesamowicie wciągający.

Grę można znaleźć w Centrum oprogramowania Ubuntu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety