wtorek, 26 lipca 2011

Mozilla też chce stworzyć swojego Linuksa

Autor: Adrian Nowak, 19:43, wtorek, 26 lipca 2011


Mozilla jest wszędzie? Fot: Jeff Kubina
Cóż to się porobiło. Już niedługo każda bardziej rozpoznawalna organizacja może mieć swój własny system operacyjny, choć właściwie nie ma w tym chyba nic złego.

Ostatnio Mozilla zaprezentowała plany stworzenia własnej dystrybucji Linuksa, która ma pomóc w promowaniu standardów webowych. Brzmi dziwnie? No właśnie...

Co tu dużo mówić: logika Mozilli wydaje się nieco zagmatwana. Dystrybucja ma się nazywać Boot to Gecko (B2G) i bazować na jądrze oraz kilku innych elementach Androida. Elementem głównym B2G ma być przeglądarka, co już teraz powinno budzić uzasadnione skojarzenia z Chrome OS. W odróżnieniu jednak od przeglądarko-centrycznego systemu Google, całość ma się sprawdzać również na tabletach i smartfonach.

Ale po co?

Tak więc podsumujmy: dystrybucja bazująca na Androidzie, z przeglądarką jako główny element systemu, działająca na pełnej gamie popularnych urządzeń. Uzasadnionym pytaniem wydaje się: po co to wszystko?

Tutaj argumentacja Mozilli jest jeszcze ciekawsza. Organizacja chce promować technologie, które pozwalają na uruchamianie pełnoprawnych aplikacji w oknie przeglądarki. Dzięki temu, na przykład proste narzędzie odpalimy zarówno na laptopie, jak i w smartfonie.

To tylko pomysł

Jak przyznają deweloperzy, na razie całość jest jedynie dość luźną koncepcją, a sam projekt nie ma na celu stworzenia alternatywy dla jednego z popularnych systemów mobilnych. Ostatnio tak właśnie się przyjęło, że gdy chodzi o promowanie standardów, najlepiej stworzyć własny produkt, który jest przykładem.

Najlepiej całość widoczna jest chyba w przypadku Google, które by przyśpieszyć rozwój swoich aplikacji webowych, zaprezentowało własną przeglądarkę (choć nie tylko po to). Żeby zwrócić uwagę na rozwiązania chmurowe, firma z kolei męczyła się nad Chrome OS i tak dalej.

Warto jednak zauważyć, że w przypadku produktów od giganta z Mountain View, promowanie standardów zakończyło się pełnym sukcesem, bo miliony internautów jednak korzystają z Chrome. W przypadku systemu od Mozilli raczej tak nie będzie.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety