wtorek, 26 lipca 2011

Nowości w motywie Ubuntu 11.10 i przełącznik okien [WIDEO]

Autor: Adrian Nowak, 17:54, wtorek, 26 lipca 2011


Nowy efekt towarzyszący przełączaniu okien w Ubuntu 11.10. Fot: youtube.com
Testowe wydanie Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot (daily-live) wygląda już coraz lepiej, a Canonical niemal w całości poradziło sobie z przejściem na nową wersję bibliotek interfejsu GTK3.

Jedną z najwidoczniejszych nowości w wyglądzie systemu jest kompletnie odmieniony Nautilus. Choć wygląda już znacznie lepiej niż jeszcze miesiąc temu, wciąż trudno zachwycać się jego designem. Na uwagę zasługuje również nowy efekt towarzyszący przełączaniu okien.

System nabrał sporo ogłady, jednak na dobrą sprawę na razie nie zaprezentowano jeszcze niczego szczególnie interesującego. Wielu komentatorów zarzuca dystrybucji od Canonical właśnie fakt, że próbując nadążyć za trendami, pozbywa się dopracowywanych rozwiązań i zastępuje je nowymi. Tak stało się chociażby z "Me Menu", które miało być swego rodzaju centrum komunikacji, jednak okazało się zbyt skomplikowane, więc zrezygnowano z niego w całości (w testowych wydaniach systemu wciąż można znaleźć aplet).

Do czasu premiery nowego wydania pozostało jeszcze kilka miesięcy, więc na razie lepiej powstrzymać się od ocen prac nad systemem. Myślę, że po rewolucjach z designem i stabilnością systemu, Canonical powinno skupić się na doszlifowaniu Unity. Z drugiej strony nie wiadomo, czy trudny rynek systemów operacyjnych nie wymusi na Ubuntu kolejnych dużych zmian.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety