Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

czwartek, 14 lipca 2011

Odpowiednik Age of Empires? - 0 A.D.

Autor: , 20:07, czwartek, 14 lipca 2011


Gra jest bardzo dobrze opracowana od strony graficznej. Fot: UbuCentrum.net
Kolejna okazja by poznać tajniki budowania miast. Tym razem cofamy się do nieco dawniejszych czasów.

Nazywanie gry "0 A.D." jest marketingowym strzałem co najmniej w głowę. Za trudnym do napisania i wypowiedzenia tytułem kryje się jednak na szczęście całkiem udany produkt, który do tego dostępny jest za darmo. Fani gier RTS (Real-time strategy) nie mają więc żadnej wymówki - grę po prostu warto sprawdzić.

Całość zainstalujemy w Ubuntu wykonując kolejno:

sudo add-apt-repository ppa:wfg/0ad
sudo apt-get update
sudo apt-get install 0ad

Gra waży kilkaset megabajtów, zatem w zależności od prędkości łącza internetowego można sobie zrobić chwilę na ćwiczenia. 0 A.D dostępne jest również do instalacji na Windowsie i Mac OS.

Darmowy Age of Empires?

Przyznam, że od gier zwykle nie wymagam dużo. Zaawansowane scenariusze, kampanie do gry po 20 godzin na dobę - to nie dla mnie. Bardzo natomiast lubię od czasu do czasu usiąść i rozkoszować się widokiem wznoszącego się imperium, którego mieszkańcy - ze względu na moje przeciętne umiejętności - niestety zwykle zostają zdziesiątkowani.

Dla gracza takiego, jak ja "0 A.D." to naprawdę darmowy Age of Empires. I nie chodzi tu o cenę, którą warto zapłacić za dobry tytuł, ale po prostu fakt, że jeśli szukamy rozrywki na kilka godzin, 0 A.D. nie powinno zawieść.

Rozgrywka nie zaskakuje, ale do nudy daleko

Budowanie domu w Simsach czy przejazd okrążenia w Need for Speed zwykle są dość przewidywalne, ale wyzwalają pewne pożądane emocje. Dokładnie tak samo jest w przypadku 0 A.D. Rozwijamy naszą osadę mając na uwadze, że już wkrótce zostaniemy najechani przez cyfrowego przeciwnika.

Oczywiście możemy obrać kilka scenariuszy, zaplanować budowę muru obronnego, albo postawić na liczne wojsko. Fani tego typu tytułów bez problemu odnajdą się też w interfejsie, który jest zbliżony do innych gier strategicznych, a najbardziej zaskakuje chyba dość duży poziom trudności.

Twórcy przyznają - są pewne braki

Choć dostępne są już tryby gry single i multiplayer, twórcy przyznają, że wciąż nie udało im się przygotować modułu kampanii, a ustawienia pozostawiają jeszcze wiele do życzenia. Tego typu drobnostki moim zdaniem nie ujmują jednak wiele tytułowi przy którym bardzo szybko mija czas.

[dzięki za info Andrew @ webupd8.org]
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety