sobota, 9 lipca 2011

Ping-Eee OS, czyli interesująca dystrybucja dla netbooków i nie tylko

Autor: Adrian Nowak, 14:23, sobota, 9 lipca 2011


Schludny pulpit Ping-Eee OS. Fot: UbuCentrum.net
Ping-Eee OS to system oparty o dorobek Pinguy OS i choć dystrybucja była tworzona z myślą o netbookach, prostota i szybkość działania z pewnością zostanie doceniona również przez użytkowników większych komputerów.

Prosto, bez efektów

Całość została oparta o Ubuntu 11.04, jednak system niewiele przypomina twór zaproponowany przez Canonical. Po uruchomieniu witają nas standardowe panele GNOME oraz dok narzędziowy Docky. Prosto, schludnie, ale też bez szczególnego zachwytu.

Konfiguracja Docky w Ping-Eee OS. Fot: UbuCentrum.net
Warto zauważyć, że obraz z płytą dystrybucji zajmuje prawie 1,4 GB, więc deweloperzy mieli tutaj duże pole do popisu jeśli chodzi o liczbę pakietów. Miejsce wykorzystali dość racjonalnie, bo w Ping-Eee OS znajdziemy na przykład dodatkowe sterowniki do Wi-Fi, a zamiast najnowszej wersji Compiza, zdecydowano się na nieco starszą, ale powodującą mniej problemów.

Dropbox, Skype i Wine w zestawie

Liczba samych aplikacji nie rzuca natomiast na kolana, jednak nie ma w tym nic złego, bo nie jest dobrze, gdy od razu po instalacji system wydaje się zaśmiecony. Jak wspomniałem wcześniej, dystrybucja oferuje Docky, jak również Nautilusa Elementary, z którego to zapożyczono też podstawowy motyw GNOME (z pierwszego wydania).

Obok dobrze znanych programów pojawiły się również znane aplikacje, których nie znajdziemy zwykle domyślnie w Linuksowych dystrybucjach. Należą do nich na przykład Skype, Dropbox, VLC czy Wine. Od popularnego ostatnio Linuksa Mint zapożyczono natomiast narzędzie do wykonywania aktualizacji.

Ubuntu Tweak nie tylko do administrowania systemem

Dystrybucje zoptymalizowane pod kątem netbooków wydają się też dobrą propozycją dla posiadaczy starszych laptopów. Choć Docky nieco obciąża system, całość i tak działa bardzo sprawnie. W składzie domyślnych aplikacji znajdziemy nawet Ubuntu Tweak, zatem dostosowanie wyglądu pulpitu do własnych potrzeb nie powinno sprawiać większych problemów.

Bazująca na Pinguy OS dystrybucja została zbudowana i skompilowana przy użyciu notebooka ASUS Eee, a to w połączeniu z obecnym w systemie narzędziem Jupiter pozwala na dość dokładne zarządzanie ustawieniami związanymi z energią. Ping-Eee OS powinien oczywiście działać bez problemu również na innych notebookach.

więcej informacji: forum.pinguyos.com (za: webupd8.org)
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety