wtorek, 5 lipca 2011

Plank, czyli minimalistyczny dok z Elementary

Autor: Adrian Nowak, 10:05, wtorek, 5 lipca 2011


Plank uruchomiony w Ubuntu 11.04. Fot: UbuCentrum.net
Pierwsze wydanie Planka udostępniono już jakiś czas temu, jednak choć narzędzie wciąż jest w bardzo wczesnej wersji rozwojowej, warto mu się bliżej przyjrzeć.

Plank został napisany w języku Vala, a za projektem stoi oczywiście dobrze znany zespół Elementary, który na swoim koncie ma już m.in. narzędzie Docky.

Ostatnio deweloperzy Elementary OS zapowiedzieli, że system ma być niezwykle szybki, zatem również narzędzia, które przygotowują powinny być maksymalnie nieskomplikowane. W oknie informacyjnym Planka możemy przeczytać, że jest "głupio prosty" i rzeczywiście trudno się z tym nie zgodzić.

Ustawienia, motywy graficzne - tego nie znajdziemy w Planku, choć możemy zmodyfikować jego wygląd nieco okrężną drogą. Motywy przygotowywane przez użytkowników (jak np. ten) kopiujemy po prostu do lokalizacji programu (~/.config/plank/).

Wkrótce powinna się też pojawić funkcja łatwego tworzenia folderów ze skrótami (obecnie wymaga nieco zabawy z plikami), która bardzo przypomina grupowanie programów w iOS (np. w iPhone 4).

Zainteresowani testami programu, mogą wgrać go wykonując kolejno:

sudo add-apt-repository ppa:ricotz/docky
sudo apt-get update
sudo apt-get install plank
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety