poniedziałek, 11 lipca 2011

Semantik - narzędzie do nauki i wyzwalania kreatywności

Autor: Adrian Nowak, 11:26, poniedziałek, 11 lipca 2011


Okno programu Semantik w GNOME. Fot: UbuCentrum.net
Mapy myśli to jeden z ciekawszych sposobów na robienie notatek, który choć na początku może się wydawać nieco skomplikowany, jest bardziej czytelny dla naszego mózgu.

Obie półkule - lepszy efekt

Twórcy map myśli zwracają uwagę na fakt, że podczas korzystania ze standardowych notatek aktywna jest głównie lewa półkula mózgu, która w dużym uproszczeniu odpowiada za logiczne myślenie. Dzięki ułożeniu tekstu w przestrzeni, do gry wkracza również prawa część naszej głowy, zatem lepiej wykorzystujemy jej potencjał.

Dzięki zapisaniu informacji w formie "drzewa" możemy też szybciej dotrzeć do konkretnych danych, a również odtwarzając je później w głowie mamy na ich temat więcej skojarzeń. Jak wiadomo, więcej skojarzeń to z kolei łatwiejszy dostęp do informacji.

Mapy myśli pomogą w trudnych wyborach

Narzędzia takie jak Semantik mogą również pomóc w rozwijaniu kreatywnego myślenia, choć może przede wszystkim - pozwalają zorientować się, w jakiej w ogóle sytuacji się znajdujemy. Mapy myśli są moim zdaniem nieocenioną pomocą, gdy musimy dokonać jakiegoś bardziej skomplikowanego wyboru. Bez konieczności obciążania naszej wyobraźni możemy wtedy szybko zbudować "drzewo" składające się z możliwych opcji, a dalej wypisać na przykład wady i zalety każdej z nich.

  • Więcej na tematy związane z produktywnością i rozwojem osobistym możecie poczytać też na adriannowak.com, gdzie co jakiś czas dzielę się różnymi spostrzeżeniami.
Wracając jednak do samego programu Semantik, jego obsługa na początku nie jest szczególnie intuicyjna, a zadania nie ułatwia brak polskiej wersji językowej. Po chwili można się jednak przyzwyczaić do kilku narzędzi, którymi edytujemy naszą mapę. Pewnym minusem jest też fakt, że całości nie można zapisać później jako pliku graficznego, choć możliwe jest bezpośrednie drukowanie.

Program można znaleźć w Centrum oprogramowania Ubuntu, bądź wgrać wykonując w konsoli:

sudo apt-get install semantik
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety