czwartek, 7 lipca 2011

Ubuntu 11.10 alpha 2 wydane - przegląd nowości

Autor: Adrian Nowak, 17:47, czwartek, 7 lipca 2011


Wiele nowości w Ubuntu 11.10 dotyczy przejścia na GTK3. Fot: UbuCentrum.net
Nowe wydanie testowe Ubuntu 11.10 miało się pojawić wraz z nadejściem tego miesiąca, jednak Canonical zdecydowało się, że przesunie termin premiery "Alphy 2" na 7 lipca. Zobaczmy, co ciekawego już teraz można znaleźć w systemie.

Całość testowałem w trybie Live CD, bo i tak sprawdzanie stabilności czy szybkości działania na tym etapie rozwoju systemu nie miałoby większego sensu. Tak czy inaczej, miałem okazję kilka razy przyjrzeć się nowemu oknu dialogowemu, które wyświetla się w przypadku błędów.

Witamy Thunderbirda i Deja Dup

Zacznijmy jednak od zmian w składzie aplikacji. Poza nowym Thunderbirdem, który wskoczył na miejsce Evolution, w Ubuntu 11.10 znajdziemy również program Deja Dup do wykonywania backupu danych. Jest prosty i czytelny, choć na razie brak mu zupełnie integracji z Ubuntu One.

Okno Deja Dup jest proste i czytelne. Fot: UbuCentrum.net

Konfiguracja narzędzia do backupu nie powinna nikomu sprawić trudności. Fot: UbuCentrum.net
Deja Dup bez integracji z Ubuntu One wydaje się na razie wyłącznie eksperymentem, bo programy do wykonywania kopii zapasowych nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Z drugiej strony, przy odrobinie wysiłku całość można bez problemu ustawić w ten sposób, by wysyłało plik z kopią na przykład do Dropboksa.

Żegnamy Synaptica i Computer Janitor

O ile program Computer Janitor do oczyszczania systemu nie cieszył się zbyt dużą popularnością, tak bez wątpienia wielu użytkowników będzie tęskniło za Symapticem. Fakt, przeszukiwanie niewiele mówiących nazw pakietów może nie do końca odpowiadać początkującym, jednak samo Centrum oprogramowania może w wielu sytuacjach nie wystarczyć.

Uproszczony wygląd Nautilusa. Fot: UbuCentrum.net

Na tym jednak seria nowości i uproszczeń się nie kończy. W związku z przejściem na nową wersję bibliotek GTK, dość istotnie zmienił się także wygląd systemu. Choć od czasu wprowadzenia aktualizacji wiele już poprawiono, wciąż korzystanie z Nautilusa może przypominać przebywanie w swego rodzaju bezpiecznym trybie graficznym - zero "wodortysków".

Znów wiele nowości

W międzyczasie twórcy wielu linuksowych aplikacji starają się dostosować je do współpracy z Unity (obecnie w wersji 4.2.0). Warto wspomnieć także o znajdującym się w alphie 2 Firefoksie 5, jak również kernelu z gałęzi 3.x (3.0-rc5).

Przyznam, że od następcy Ubuntu 11.04 oczekiwałbym głównie poprawy wydajności i stabilności. Do Unity można się przyzwyczaić, ale nie do restartów czy powolnego działania. Nie ma co jednak ukrywać, że zmian w Ubuntu 11.10 zapowiada się bardzo dużo, więc deweloperzy znów nie będą mieli łatwego zadania.

Kolejne wydania powinny się pojawić zgodnie z planem:

  • 4 sierpnia - Alpha 3
  • 1 września - Beta 1
  • 22 września - Beta 2
  • 13 października - finalne Ubuntu 11.10
Testową wersję Ubuntu 11.10 Alpha 2 można pobrać ze strony projektu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety