wtorek, 2 sierpnia 2011

Deluge - klient BitTorrenta dla wymagajacych

Autor: Adrian Nowak, 15:25, wtorek, 2 sierpnia 2011


Okno główne programu Deluge. Fot: UbuCentrum.net
Jak wiemy, sieci P2P najczęściej wykorzystywane są do pobierania nowych dystrybucji Linuksa i muzyki na licencji Creative Commons. Warto więc wyposażyć się w wygodne narzędzie, które pozwoli szybko ściągać pliki.

Niedawno wydano nową wersję klienta Deluge, która zawiera drobne poprawki związane z wydajnością. W programie znajdziemy teraz także funkcję "wyszukiwania podczas pisania" w oknie głównym programu oraz lepszą weryfikację torrentów.

Nigdy szczególnie nie przyglądałem się takim programom, bo z sieci P2P korzystam sporadycznie, jednak już na pierwszy rzut oka widać, że Deluge to zupełnie inna klasa narzędzia niż Transmission dołączony domyślnie do Ubuntu. Ten drugi jest bardzo prosty, więc świetnie nadaje się do standardowej instalacji w systemie, jednak użytkownicy, którzy mają nieco większe potrzeby powinni przyjrzeć się również konkurencyjnym programom.

Co zatem jest urzekającego w Deluge? Przede wszystkim interesujące wtyczki. Bez problemu ustawimy na przykład automatyczne rozpakowywanie archiwów po zakończeniu pobierania (Extractor), wyślemy e-maila (Notifications) czy nawet obsłużymy całość z poziomu webowego interfejsu (WebUI). Gdyby tego było mało, na stronie projektu znajdziemy kilka dodatkowych rozszerzeń.

Okno główne programu możemy dowolnie dopasowywać do swoich potrzeb, co również jest korzystne przy długotrwałym korzystaniu z aplikacji. Więcej informacji na temat najnowszych wersji narzędzia możecie znaleźć na stronie informacyjnej, natomiast aktualne wydanie Deluge można wgrać wykonując kolejno:

sudo add-apt-repository ppa:deluge-team/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install deluge

więcej informacji: deluge-torrent.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety