czwartek, 4 sierpnia 2011

Linus Torvalds krytykuje GNOME 3 i zmienia środowisko na Xfce

Autor: Adrian Nowak, 18:22, czwartek, 4 sierpnia 2011


Linus Torvalds. Fot. karora
Podczas rozmowy w serwisie społecznościowym Linus Torvalds, znany przede wszystkim jako twórca Linuksa, niezbyt przychylnie wypowiedział się na temat nowego GNOME 3.

"Nie spotkałem jeszcze nikogo, kto lubiłby ten bałagan, jakim jest gnome-3" - napisał Torvalds.

Dave Jones stwierdził natomiast humorystycznie, że "słyszał, iż pulpit jest dość popularny wśród deweloperów GNOME". Torvalds z niekrytym żalem przyznał, że korzysta obecnie z Xfce, które jest "krokiem w tył w stosunku do GNOME 2, ale też dużym krokiem na przód jeśli weźmiemy pod uwagę GNOME 3".

Poniżej cała wiadomość twórcy Linuksa:

Nie chodzi o to, że mam problemy z renderowaniem w gnome3 (choć je też mam), ale nawet i bez nich doświadczenia związane z użytkowaniem pulpitu są dla mnie nie do przyjęcia.

Czemu nie mogę mieć swoich skrótów na pulpicie? Czemu nie mam funkcji expose albo wobbly windows? Czemu ktoś zdrowy na umyśle uważa, że dobrym pomysłem jest mieć menu "idź do działań"?

Byłem zdenerwowany, gdy deweloperzy gnome zdecydowali, że to było "zbyt skomplikowane" dla użytkownika, by zmienić ustawienia przycisków w myszy. W gnome3 deweloperzy widocznie zdecydowali, że jest "zbyt skomplikowane" żeby pracować na swoim pulpicie, więc zdecydowali, że będzie to naprawdę irytujące.

Tutaj jest przykład "szaleństwa": chcesz otworzyć nowe okno w terminalu. Idziesz więc do "aktywności", klikasz na "terminal", który stał się częścią normalnego pulpitu (ale czemu nie mogę mieć tego po prostu na pulpicie, zamiast w wariackim trybie "aktywności?). Co się dzieje? Nic. Wywołuje twoje istniejące okno z terminalem na pierwszy plan.

To jakieś wariactwo. Teraz muszę użyć Shift-Control-N w starym oknie terminala żeby wyświetlić nowe. Tak, to poprawa doświadczeń związanych z pulpitem. Bez wątpienia.

Jestem pewien, że są inne sposoby, ale to tylko przykład zachowania gnome3. Naprawdę. Pytałem o to innych deweloperów, wszyscy uważają, że gnome3 to wariactwo.

źródło: plus.google.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety