wtorek, 2 sierpnia 2011

Miętowy Remix 11 z LXDE - szybka i dobrze wyposażona dystrybucja

Autor: Adrian Nowak, 16:28, wtorek, 2 sierpnia 2011


Pulpit polskiego remiksu Minta nie zaskakuje.
Na horyzoncie pojawiła się nowa wersja remiksu Minta z pulpitem LXDE. Działa niezwykle szybko i jest wyposażona w lubiane narzędzia.

Na wstępie muszę przyznać, że w Miętowym Remiksie 11 pozbyto się kilku narzędzi, które raczej widziałbym domyślnie w systemie. Wśród nich jest m.in. Pidgin, Dropbox czy Transmission, które nie zajmują wiele, a czasem mogą się przydać. No ale ok, można doinstalować.

Słusznie z systemu wyleciał natomiast Abiword oraz Gnumeric zamiast których wstawiono kompletny pakiet LibreOffice. Standardem było też usunięcie, jak to ujęli twórcy "obcych języków i innych śmieci".

W systemie zmieniono nieco wygląd (bardzo pozytywny i stonowany) oraz dodano przydatne narzędzia, jak Ubuntu Tweak, odtwarzacz muzyki DeedBeeF, RadioTray do obsługi radia internetowego, klienta torrent Deluge, a nawet Qnapi do pobierania napisów oraz konsolowe htop, mc czy saidar. Całkiem więc nieźle, choć raczej trudno mówić tutaj o przesycie narzędzi.

Zmiany wbrew pozorom nie są duże, a remix podobnie jak swój pierwowzór działa niezwykle szybko i w czasie kilkugodzinnych testów nie sprawiał żadnych problemów.

skryptMint 1.0 pozwoli na prostą instalację nowych narzędzi.
Pozytywnie zaskoczyło mnie szczególnie narzędzie skryptMint, które pozwala szybko wyposażyć system nie tylko w nowe aplikacje, których próżno szukać w repozytoriach, ale także dodatkowe środowiska graficzne. Do dyspozycji mamy te najpopularniejsze, jak KDE, Xfce, E17 Enlightenment, ale również GNOME 3, oraz Unity i Unity 3D.

Menedżer oprogramowania nie przypomina tego z Ubuntu.
Nieco odmieniona jest także strona główna Menedżera oprogramowania, który opiera się o MintInstall, zatem przypomina Centrum oprogramowania Ubuntu. Wyraźny jest też większy nacisk na recenzje użytkowników, które są dobrze wyeksponowane podczas przeglądania listy narzędzi.

Jak powiedział Mateusz Łukasik (mati75) z LinuxMint.pl, podczas tworzenia remiksu priorytetem było dostosowanie systemu do polskich użytkowników oraz szybkość działania. Mateusz zdradził mi także, że jest to prawdopodobnie ostatnia wersja polskiego remiksu Minta bazującego na Ubuntu, natomiast kolejne (jeśli powstaną) oparte będą o Minta Debian (LMDE).

Dystrybucję można pobrać z linków poniżej:

Wersja 32-bit:

Wersja 64-bit:

[informację o wydaniu przysłał też czytelnik Piotr - dzięki!]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety