niedziela, 14 sierpnia 2011

Przegląd nowości w testowym Ubuntu 11.10

Autor: Adrian Nowak, 12:36, niedziela, 14 sierpnia 2011


Nowy ekran główny w 
Deweloperzy w najnowszym wydaniu zmienili nawet dźwięk odgrywany podczas logowania systemu.

Testowanie kolejnych wydań Ubuntu czasem okazuje się niebezpieczne. Najczęściej jednak dla psychiki, która różnie reaguje na nowości. Tym razem dzięki Ubuntu 11.10 Daily Build miałem okazję dokładnie sprawdzić podłączenie głośników. Okazało się, że nic się na nie nie wylało, a burza obeszła się z nimi łagodnie - to tylko producent dystrybucji postanowił nieco "odświeżyć" dźwięk odgrywany podczas logowania. Po co? Tego nie wie nikt.

Unity 2D dostosowane do pracy w zimę

O nowościach w Unity 2D wspominałem już wcześniej, więc tutaj zaskoczenia nie było. Przypomnę, że ekran w wersji 2D ma być przystosowany do słabszych maszyn niewspierających akceleracji 3D. Tym bardziej dziwne jest, że w tej - z definicji zubożonej wersji - Canonical zdecydowało się zastosować na przykład rozmywanie tła.

Jeśli celem było rozgrzanie procesora, by użytkownik nie marzł zimą trzymając netbooka na kolanach, to rzeczywiście się udało. Choć Unity 2D wyraźnie obciąża komputer, warto zauważyć, że mimo to działa bardzo sprawnie. Przynajmniej na nowych maszynach podzespoły nie będą się marnowały.

Bogatsze menu

Unity sprawiło również, że nieco trudniej uruchomić jest aplikację czy narzędzie, jeśli nie znamy jego nazwy. Aby konfiguracja systemu wciąż nie sprawiała jednak problemów, w różnego rodzaju menu pojawiły się dodatkowe funkcje.

W menu kontekstowym znalazło się się m.in. rozwiązanie przywracania wcześniejszej wersji plików, natomiast łatwiej edytować można także listę programów uruchamianych przy starcie. Dla mnie wciąż niezbyt przydatnym pozostaje aplet gromadzący informacje o wiadomościach z różnych źródeł (e-mail, Twitter), jednak teraz można jednym kliknięciem wyczyścić wszystkie jego powiadomienia.

Coraz więcej ustawień jest więc na swoich właściwych miejscach, jak chociażby te związane z ustawieniami pulpitu czy dotyczące mniej popularnych funkcji systemu.

Nowości przed nami

Choć tym razem rewelacji w stylu przejścia na Unity ma być mniej, wciąż Canonical ma jeszcze dużo do zrobienia jeśli chodzi o wydanie 11.10. Prawdopodobnie już niedługo odmiana designu spotka Centrum oprogramowania, a i dla Unity planowanych jest wiele aktualizacji.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety