niedziela, 21 sierpnia 2011

Przyszłość Unity według twórcy Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 10:38, niedziela, 21 sierpnia 2011


Pomysł na Unity według Marka Shuttlewortha. Fot. markshuttleworth.com
O nowościach w Unity 2D wspominałem niedawno, natomiast teraz głos na ten temat postanowił zabrać również Mark Shuttleworth.

Twórca Ubuntu informuje o pozbyciu się "Miejsc" na rzecz "Zakresów i Soczewek", które mają w Unity pozwalać na szybkie wyszukiwanie plików i aplikacji. Dostępność jest zresztą jednym z priorytetów nowego pulpitu od Canonical.

Spostrzegawczy zauważyli pewnie już także lepszą integrację górnego paska z ekranem głównym (dashem), który ma podobnie jak w przypadku Mac OS Liona oferować kompletne środowisko do łatwego uruchamiania programów i plików (Launchpad w Lionie z tego co wiem, wywołuje tyko aplikacje). Również struktura katalogów w przyszłości może stracić dodatkowo na znaczeniu dzięki rozwojowi projektu Zeitgeist, którego część twórców pracuje obecnie przy Unity.

Najważniejsze na panelu

Panel z lewej strony według Shuttlewortha będzie miejscem, gdzie skoncentrują się wszystkie najważniejsze elementy nawigacyjne okien. Już teraz przesunięto przycisk uruchamiania ekranu głównego nieco niżej, by zrobić miejsce dla przycisków sterowania. Jak powiedział pomysłodawca Ubuntu, w wydaniu 12.04 będzie można z poziomu paska zamykać nawet narzędzia, które nie będą w tym czasie zmaksymalizowane.

Jeśli chodzi o design, choć na razie funkcje związane z modyfikacją Unity są dość okrojone, całość ma się sama dopasowywać do wybranego przez nas motywu kolorystycznego, bazując w dużej części na wyświetlanej aktualnie tapecie. Trochę to niewiele, jak na pulpit przeznaczony dla użytkowników Linuksa...

Społeczność mile widziana

Choć Canonical zajmuje się tworzeniem najważniejszych części Unity, w rozwoju pulpitu pomaga także wielu ochotników. Mark Shuttleworth nie zdradził mimo wszystko zbyt dużo na ten temat, stwierdzając jedynie, że firma często pozwala na wprowadzanie poprawek, które nieco odbiegają od długoterminowej wizji środowiska.

W przyszłości firma chce dokładniej zaprezentować plany związane z Unity, choć Shuttleworth na razie bardzo oszczędnie zdradza szczegóły na ten temat. W udzielonym niedawno wywiadzie nie chciał nawet potwierdzić, czy Ubuntu trafi w przyszłości na tablety. Dobrze widoczna jest jednak rosnąca liczba rozszerzeń dla launchera (quicklists) oraz dasha (scopes).

Przyszłość odnajdziemy "pod maską"

Unity 2D ma w przyszłości w dużej mierze przypominać wersję 3D, jednak celem jest oczywiście uruchamianie na jak największej liczbie urządzeń pulpitu z lepszymi efektami graficznymi. Canonical przyszłości zamierza się skupić nad optymalizacjami pod kątem procesorów ARM czy Atom, co mówi wiele samo w sobie.

Pomimo tego, że producent Ubuntu nie chwali się zbyt szczegółowo swoimi przyszłymi planami, rynek  netbooków czy tabletów z ARM zapewne leży w polu jego zainteresowania.

więcej informacji: markshuttleworth.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety