poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Twórca Ubuntu: Unity wywołało burzę

Autor: Adrian Nowak, 19:53, poniedziałek, 15 sierpnia 2011


Mark Shuttleworth. Fot. Flickr/Stopped.
Mark Shuttleworth w jednym z niedawnych wywiadów unikał odpowiedzi na to, jaką platformę Unity traktuje priorerytetowo.

Jak zapewnia, plan rozwoju środowiska jest jednak znany deweloperom od dawna, a więcej szczegółów na ten temat dowiemy się już wkrótce.

Unity wprowadzono do desktopowego Ubuntu, jednak środowisko ma wiele elementów, które mogą ułatwić korzystanie z pulpitu również na tabletach czy nawet smartfonach. Jeszcze w tym roku ma się przecież pojawić telefon od Google'a oferujący ekran o rozdzielczości HD (720p) - oczywiście domyślnie wyposażony w Androida.

System patentowy do wymiany

W rozmowie z serwisem TechCentral, twórca Ubuntu mówił wiele o toczącej wojnie patentowej. Jak zauważył, patenty powstały by niewielkie firmy mogły tworzyć rzeczy na dużą skalę, a obecnie to informatyczni giganci kontrolują popularne rozwiązania, by nie dopuścić do nich nowych graczy.

Shuttleworth powiedział także, ze w świecie Linuksa i Open Source obecnie najciekawszą szansą wydaje się popularyzacja rozwiązań chmurowych. Zmienia się także postrzeganie samego przetwarzania informacji, które coraz częściej nie ma miejsca na lokalnej maszynie, a dzięki temu do danych można uzyskiwać łatwy dostęp również ze smartfona czy tabletu.

Tajemnicza przyszłość Unity

Unity miało wnieść nową jakość do linuksowego pulpitu, jednak na razie wywołało jedynie wiele szumu - często niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu.

Na pytanie o to, czy Unity ma umożliwić Ubuntu wejście na rynek tabletów, Shuttleworth odpowiedział:

Tego nie mówiliśmy i to nie jest dla mnie odpowiedni czas, by mówić coś takiego. [śmiech]. Ale jeśli na to spojrzysz, Unity zrodziło się w erze, gdzie dotyk jest ważny i wykonaliśmy sporo pracy wokół ogółu technologii dotykowej, by podnieść poziom przejrzystości i ułatwień przeznaczonych dla konkretnych grup urządzeń.

Unity to istotna zmiana w stosunku do tego, gdzie byliśmy, jednak mamy dość przejrzysty plan działania, który wyjaśnia to, co będziemy robili w najbliższych miesiącach i latach, choć na razie nie jest to takie oczywiste, jeśli obserwuje się sam system.

Android zarabia? I my możemy.

Shuttleworth nie chce konkurować z rozwiązaniami Apple'a w kwestii tabletów, a jako dowód słuszności modelu biznesowego Canonical kieruje się raczej w stronę Androida. Jak zauważył, Ubuntu jest często wykorzystywane do serwowania usług chmurowych, a by zarabiać na systemie, wcale nie musi on być płatny.

Drugi kosmiczny turysta inwestuje obecnie w Afryce, gdzie jego zdaniem - w odróżnieniu od amerykańskiej gospodarki - odbywa się obecnie prawdziwy wzrost rynku.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety