piątek, 5 sierpnia 2011

Ubuntu 11.10 alpha 3 z nowościami w Unity

Autor: Adrian Nowak, 16:51, piątek, 5 sierpnia 2011


Nowy efekt towarzyszący przełączaniu okien w Ubuntu 11.10. Fot: youtube.com
Zgodnie z planem udostępniono kolejną wersję testową nowego Ubuntu 11.10. Zmiany nie są rewolucyjne, ale to tylko dobry znak.

W wydaniu alpha 3 większość widocznych aktualizacji dotyczy środowiska Unity. Poczynając od nowego efektu przejścia między aplikacjami po wybraniu kombinacji Alt+Tab (widoczne na początku wpisu), aż po animacje związane z koszem. W konfiguracji dodatku Compiza możemy także zmienić przeźroczystość pionowego panelu z ikonami.

Zmiany w aplikacjach są na razie bardzo drobne, a wszyscy zwracają uwagę na nową wersję Gwibbera. Jest to narzędzie, które ma ułatwiać obsługę serwisów społecznościowych takich, jak Facebook czy Twitter. Program nie wydaje się jednak szczególnie popularny wśród polskich użytkowników, a jakiś czas temu mówiono nawet, że może zostać całkowicie usunięty z Ubuntu.

Z panelu zniknęło także MeMenu, które zostało zastąpione przez IM Status. Jak wspominałem już wcześniej, rozwiązanie dzięki któremu możliwa miała być kontrola wszystkich wiadomości w jednym miejscu, okazała się więcej utrudniać niż ułatwiać. Powrócono zatem do prostszego konceptu, prawdopodobnie ku uciesze użytkowników.

Znacznie więcej widocznych zmian pojawiło się w poprzednim wydaniu alpha 2, co jednak jest bardzo dobrym sygnałem. Myślę, że wielu użytkowników pamięta, jak przy okazji premiery Ubuntu 11.04 Canonical niemal do końca nie wiedziało, czy Unity powinno znaleźć się domyślnie w systemie. Tym razem wydaniu będzie prawdopodobnie towarzyszył znacznie większy spokój, a całość nastawiona jest raczej na dopracowanie obecnych już w systemie rozwiązań.

źródło: wiki.ubuntu.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety