niedziela, 11 września 2011

ADeskBar - prosty i szybki dok narzędziowy

Autor: Adrian Nowak, 17:58, niedziela, 11 września 2011


ADeskBar nie wyróżnia się nietypowym motywem.
Nigdy nie byłem zbyt dużym fanem doków narzędziowych, a na widok kobylastych tworów typu Unity, często mam ochotę powrócić do prostych paneli. Tym razem jest jednak inaczej.

Parafrazując klasyka można by stwierdzić, że jaki jest dok, każdy widzi. W przypadku ADeskBar sporo zalet aplikacji jest jednak ukrytych. Podstawowe, czyli lekkość i szybkość działania są jak najbardziej spełnione, a również funkcje związane z konfiguracją nie pozostawiają wiele do życzenia.

Ustawienia ADeskBar.
Do dyspozycji mamy m.in. funkcję zmiany wielkości panelu, możliwość zastosowania kilku prostych stylów, a nawet ustawienie przezroczystości. Dowolnie dopasowywać możemy także położenie samego doku, co wbrew pozorom, nie jest standardem (patrz: Unity).

Przy okazji, porównywanie doku narzędziowego do Unity jako całości, nie do końca jest na miejscu. Przyjmijmy jednak, że zestawiamy tylko część związaną z wyświetlanym po lewo paskiem. W przypadku tworu od Canonical, konfiguracja Unity do której dostęp uzyskujemy z poziomu menedżera efektów Compiza, jest bardzo uboga. Braki w możliwości dostosowania wyglądu Unity to jednak długa historia.

Wracając do ADeskBara, prawdopodobnie przypadnie on do gustu osobom lubiącym prostotę, albo posiadającym nieco starszy komputer. Osoby, które już teraz wykorzystują doki narzędziowe, również powinny rzucić okiem na nowe narzędzie. Program można pobrać w postaci paczki Deb ze strony twórców.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety