piątek, 16 września 2011

Aplikacje są zbyt słabo zintegrowane z Ubuntu?

Autor: Adrian Nowak, 22:51, piątek, 16 września 2011


Fot. Deviantart.com
Ubuntu w ostatnim czasie zmieniło się nie do poznania, jednak twórcy aplikacji niewiele w związku z tym zrobili. A może powinni?

Niedawno Microsoft zaprezentował deweloperską wersję testową swojego Windowsa 8, z nowym trybem Metro. Nowy interfejs przeznaczony jest dla tabletów, zatem twórcy aplikacji muszą się nieco wysilić i dostosować do niego swoje narzędzia. Biorąc pod uwagę, że będą je mogli za około rok sprzedawać setkom milionów użytkowników, z pewnością nie zaniedbają tego zadania.

Zaraz zaraz, przecież Ubuntu też zaprezentowało nowy interfejs. Właściwie - co tu dużo mówić - bliżej mu do tabletowego niż biurkowego rozwiązania. Tymczasem same aplikacje zmieniły się już tylko nieznacznie. Jeśli wzbogaciły się o obsługę menu w Unity, użytkownicy uznają to już za sukces. Nie o to chyba jednak chodzi.

Jeśli Ubuntu rzeczywiście chce się wstrzelić w erę post-PC (podobno zwykłe komputery wymierają), nie zrobi tego zmieniając sam pulpit.
Fot. Deviantart.com
Powyższy mockup to jeden z przykładów lepszej integracji odtwarzacza muzyki z Ubuntu. Może nie do końca dopasowany do tabletów, ale z pewnością o wiele bardziej, niż cała rzesza dostępnych obecnie programów - każdy robiony według innego modelu. Do tego dochodzi jeszcze podział na Qt i GTK+, co z pewnością nie ułatwia zapanowania nad bałaganem.

Czy deweloperom będzie się chciało dostosowywać aplikację do Ubuntu? Na tabletach użytkownicy mają przecież Androida, a na netbookach... Windowsa?
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety