środa, 21 września 2011

Instalacja Linuksa może być wkrótce znacznie utrudniona dzięki Microsoftowi

Autor: Adrian Nowak, 14:15, środa, 21 września 2011


Fot. pcsiteuk
Matthew Garrett z Red Hata zauważył, że Microsoft przygotował dla producentów sprzętu, którzy będą chcieli wykorzystywać Windowsa 8, szereg niepokojących wymogów. Nowości mogą znacznie trudnić instalację dystrybucji Linuksa.

Garrett zwraca uwagę, że już niedługo BIOS zostanie zastąpiony interfejsem UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), który umożliwia szybszy start komputera, a także obsługuje duże dyski startowe. Wszystkie nowe pecety, które chcą korzystać z oficjalnego certyfikatu Microsoftu, potwierdzającego zgodność z Windows 8, będą musiały zastosować się do nowości.

Sam UEFI nie jest jednak przeszkodą, gdyż interfejs obsługiwany jest już przez jądra w wersjach 2.6+. Trudności pojawiają się w związku faktem, że oprogramowanie uruchamiane podczas startu musi być podpisane przez jeden z Urzędów certyfikacji (CA). Zmiany choć rzeczywiście mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo procesu uruchamiania Windowsa, oznaczają jednocześnie bardzo duże problemy dla popularnych dystrybucji Linuksa.

Pracownik RedHata zauważa, że podpisywanie linuksowych dystrybucji nie będzie łatwe, m.in. ze względu na licencje stosowanych obecnie bootloaderów. W przyszłości program rozruchowy ma być częścią jądra, więc sam Linux również musiałby zostać podpisywany w odpowiedni sposób. Częściowym rozwiązaniem mogłoby być udostępnienie przez producentów możliwości wyłączenia bezpiecznego ładowania systemu w opcjach UEFI. Umożliwiłoby to bezproblemowe uruchamianie dystrybucji Linuksa, jednak prawdopodobnie załadowanie Windowsa 8 wymagałoby powrócenia do domyślnych ustawień UEFI.

źródło: mjg59.dreamwidth.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety