wtorek, 13 września 2011

Linux.com zaatakowane przez hakerów. Kto stoi za włamaniami?

Autor: Adrian Nowak, 00:23, wtorek, 13 września 2011


Fot. Flickr/Torkildr
Włamywacze zdecydowanie nie oszczędzają ostatnio usług związanych z jądrem Linuksa. Właściwie można powiedzieć, że się na nich uwzięli. Czemu?

Na początku września zaatakowane zostały serwery kernel.org, co jak się później okazało, utrudniło nieco pracę nad nową wersją jądra. Tym razem crackerzy zajęli się stronami Linux.com i LinuxFoundation.org - obie obecnie wyświetlają jedynie komunikat dotyczący włamania. Na razie nie są znane żadne istotne szczegóły związane z metodami, jakimi udało się zakłócić funkcjonowanie systemów.

Prawdziwym pytaniem jest jednak, komu zależy na włamywaniu się do powszechnie lubianych witryn, które promują otwartoźródłowe rozwiązania i umożliwiają współpracę wolontariuszy z całego świata? Czemu akurat teraz? Na myśl przychodzi oczywiście seria prezentacji z tego miesiąca, związanych z Windows 8, który ma konkurować także z Androidem na tabletach.

Nie twierdzę, że to Microsoft stoi za ostatnimi włamaniami do witryn związanych z Linuksem, ale też nie jest mi trudno wyobrazić sobie taki scenariusz. Duże korporacje (nie tylko ta z Redmond) pokazały, że są w stanie sporo zrobić, by wyeliminować konkurencję z rynku. Apple skutecznie blokuje sprzedaż wielu urządzeń Samsunga walcząc na patenty, a informacje o mniej grzecznych zagrywkach trzymane są z dala od użytkowników.

Kto Waszym zdaniem włamał się do Linux.com i po co? Tylko dla zabawy?
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety