poniedziałek, 5 września 2011

Poradnik: Instalacja GIMP 2.7.2 z trybem jednego okna i grupowaniem warstw

Autor: Adrian Nowak, 19:28, poniedziałek, 5 września 2011


Tryb jednookienkowy w Gimpie. Fot. UbuCentrum.net
Nowy Gimp rodzi się w bólach, jednak można pokusić się o małe cesarskie cięcie, by przyjrzeć się wydaniu testowemu. Tym razem nowości nie brakuje.

Gimp w jednym oknie

Zacznijmy od tego, co wszystkich najbardziej ekscytuje. Tryb jednego okna dość niefortunnie przetłumaczono jako "tryb jednookienkowy". Po jego włączeniu widać wyraźnie, że nie mamy do czynienia z okienkiem, ale gigantycznym oknem, które zdecydowanie nie zyskuje na czytelności.

Prawdopodobnie niemałą rolę odgrywają tutaj przyzwyczajenia, bo jak do wszystkiego, tak i do kilku okien Gimpa można przywyknąć. Włączenie jednookienkowego trybu nieco porządkuje program, choć  ze względu na mnogość różnego rodzaju ustawień, całość wydaje się nieco ociężała.

Co jest najpiękniejsze w trybie jednookienkowym? To, że każdy może go używać lub nie. Jedno kliknięcie w menu i każdy ma to, co lubi. Co jest najgorsze? Niektórzy liczyli, że będzie to tzw. "photoshop mode" - raczej się zawiodą.

Co to za nowa ikonka w menu?

A no właśnie. Przybyło nam dodatkowe narzędzie. Na razie niespolszczone "Cage transform", czyli transformacja z użyciem klatki. Zasada działania jest bardzo prosta: zaznaczamy fragment obrazu, a później "ściskamy go", albo "rozciągamy" wykorzystując wspomnianą klatkę.

O ile nowości oczywiście są mile widziane, tak samo narzędzie jest sporym zawodem. Na razie pozostawia na źródłowym obrazie widoczny uszczerbek, choć warto pamiętać, że to wciąż wydanie testowe, jak wspomniałem na początku - wyciągnięte przedwcześnie spod rąk deweloperów.

Drobne i wygodne zmiany

Właściwie najważniejsza część. Szczegółowe parametry konkretnych narzędzi znacznie wygodniej ustawimy teraz wykorzystując - hmm, jak to nazwać - suwaki? Również wprowadzaniu tekstu towarzyszy przyjemne wizualnie okienko, a linia zaznaczania to istne dzieło sztuki.

Nowości jak zwykle polecam przetestować samemu, a wystarczy w tym celu wykonać w konsoli kolejno:

sudo add-apt-repository ppa:matthaeus123/mrw-gimp-svn
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety