czwartek, 22 września 2011

Test: Smartbook Toshiba AC100 z Androidem pod lupą

Autor: Adrian Nowak, 20:20, czwartek, 22 września 2011


Smartbook Toshiby jest bardzo lekki, a jednocześnie dobrze wyposażony.
Komputery biurkowe, laptopy, netbooki - to wszystko już było. Toshiba jakiś czas temu nieśmiało zaprezentowała sprzęt jeszcze innej klasy - smartbooka AC100, który ma łączyć zalety pecetów i smartfonów. W dobie coraz popularniejszych rozwiązań ARM, tego typu urządzenia mogą wkrótce wypełnić sklepowe półki. Rzućmy na nie okiem.

Co to jest smartbook?

Smartbook to mówiąc obrazowo, smartfon osadzony w obudowie netbooka. Wyposażony jest oczywiście w lepszą baterię, klawiaturę oraz szereg różnego rodzaju portów, jednak jego wnętrze jest tutaj kluczowe.

Główną różnicą w stosunku do "zwykłych" komputerów jest tutaj fakt, że smartbook oparty jest o architekturę ARM, a nie Intel x86. Dla laików oznacza to głównie, że nie wgrają tutaj Windowsa, a domyślną platformą w przypadku Toshiby jest Android (opcjonalnie inna dystrybucja w wersji ARM).

Zalety i wady smartbooków

Kluczowa zaleta? Cena. Nie ma co ukrywać, że producenci smartfonów dwoją się i troją, by zaoferować klientom jak najtańsze urządzenie oferujące dobrą wydajność. Toshiba AC100 dostępna jest w cenie od ok. 800 do 1500 zł, a zatem już z definicji powinien to być sprzęt dla niezbyt wymagających użytkowników.

Kolejną zaletą jest z pewnością oszczędność energii. Dla smartfona dzień aktywnej pracy na baterii to niezły wynik, natomiast w przypadku urządzenia z większym ekranem jest to już rzadkość. Smartbook potrafi jednak sprostać temu zadaniu i w przypadku urządzenia Toshiby jest to niemal 7 godzin pracy bez konieczności ładowania (wg producenta około 8).

Dla wielu największym problemem związanym z urządzeniem będzie fakt, że nie wgrają na nim Windowsa, albo jednej z popularnych dystrybucji Linuksa. Sprzęt jest także wyposażony w stosunkowo niewiele pamięci Flash (do 32 GB), a także może nie współpracować z niektórymi urządzeniami peryferyjnymi.

Ekran i wyświetlanie

Matryca smartbooka w powiększeniu.
Ekran to jeden z kluczowych elementów komputera przenośnego (bez niego ani rusz ;)). W tym przypadku jest to matryca TruBrite o rozdzielczości 1024x600 pikseli podświetlana diodami LED. Bardzo dobrze oddaje kolory, choć nie wyróżnia się jednocześnie niczym szczególnie pozytywnym.

Jasność podświetlania LED również jest na bardzo dobrym poziomie i bez problemu na smartbooku przeczytamy e-booki, także w bardzo słoneczny dzień. O ile w przypadku matrycy 10,1 cala biurkowy system operacyjny miałby na niej trochę "ciasno", w przypadku Androida jest wręcz odwrotnie. Kwestią oprogramowania zajmiemy się jednak później.

Producent nie zdradza zbyt wielu szczegółów na temat karty graficznej, wskazując jedynie, że jest to układ nVidii.

Najważniejsze wnętrzności

Sercem smartbooka jest procesor nVidia Tegra 250 taktowany zegarem 1 GHz. Komputerek do dyspozycji ma także 512 megabajtów pamięci operacyjnej, jak również dysk twardy o pojemności 32 GB (w najdroższej wersji). Warto wspomnieć także o wbudowanych głośnikach i 24-bitowej karcie dźwiękowej. W Toshibie AC100 nie zabrakło także wbudowanej kamerki, która jest zaskakująco dobrej jakości i radzi sobie nieźle nawet w przypadku słabiej oświetlonych lokalizacji.

Choć całość oparta jest więc o architekturę ARM, nie można powiedzieć, by parametry techniczne urządzenia były bardzo słabe (przynajmniej, jak na przenośny komputerek).

Porty i obudowa

Smartbook Toshiby jest bardzo cienki i lekki.
Obudowa Toshiby AC100 jest w całości wykonana z plastiku, z kolorowymi wstawkami widocznymi powyżej. Raczej nie sprawia wrażenia sprzętu najwyższej jakości (typu MacBooka Air), ale całość jest dość estetyczna i zwarta.

Smartbook Toshiby oferuje tylko jedno wyjście USB o standardowej wielkości.
Urządzenie oferuje także wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe, wyjście HDMI, złącze USB (i mini-USB), czytnik kart pamięci oraz gniazdo RJ-45. Do tego jeśli chodzi o łączność bezprzewodową: Bluetooth 2.1 + EDR, HSPA, UMTS, WiFi 802.11 b/g/n, WWAN/3G.

Smartbook dostępny jest również w wersji bez 3G, a wtedy bezprzewodowo z internetem połączymy się wyłącznie korzystając z Wi-Fi.

Smartbook wykonany specjalnie dla klientów z Polski?

Oprogramowanie

Android 2.1 na smartbooku Toshiby.
Najbardziej newralgiczny punkt smartbooka to z pewnością oprogramowanie. W końcu to nie parametry techniczne decydują zwykle o tym, z jakich aplikacji możemy korzystać. W tym przypadku odpowiedź jest stosunkowo prosta: z tych dla Androida.

Urządzenie wyposażone jest w leciwą wersję 2.1 "Zielonego Robota", a jednym z głównych wkładów producenta sprzętu jest w tym przypadku aplikacja Toshiba Home Menu. Jest to jednak nic więcej, jak jedynie prosty launcher ze skrótami do najważniejszych aplikacji i ustawień.

Warto zauważyć, że w systemie nie znajdziemy domyślnie zainstalowanego Android Marketu, jednak można go wgrać własnoręcznie, podobnie jak inne charakterystyczne aplikacje dla platformy Google'a. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by instalować narzędzia z plików ".apk" dla Androida.

YouTube i e-booki

Po wgraniu odpowiednich narzędzi, smartbook świetnie radzi sobie z odtwarzaniem YouTube'a w HD (za pomocą oficjalnej aplikacji), a także z plikami PDF. Jednocześnie domyślna przeglądarka internetowa zainstalowana w systemie pozostawia wiele do życzenia, nie oferując na przykład obsługi Flasha. Nieco irytować może również brak pasków przewijania, których zwykle brak w androidowych narzędziach.

Na zdecydowany plus zaliczyć należy wydajność aplikacji. Android to platforma bardzo lekka i nawet przy przeciętnych jak na komputer parametrach sprzętowych, radzi sobie bardzo dobrze z obsługą popularnych narzędzi mobilnych.

Dla kogo sprzęt?

Urządzenie powinno się spodobać osobom, które szukają taniego komputerka przenośnego, który jednocześnie będzie oferował bardzo długą pracę na baterii. Jeśli w trakcie podróży urządzenia używacie go do słuchania muzyki, czytania e-booków, czy przeglądania prostych stron internetowych lub pisania tekstów niewymagających formatowania - będziecie zadowoleni.

Całość z pewnością nie jest przeznaczona dla użytkowników, którzy korzystają z rozbudowanych aplikacji biurowych (MS Office, OpenOffice), bądź oczekują możliwości przeglądania internetu z jego wszelkimi dobrodziejstwami (Flash).

Jeszcze trochę zdjęć...

Smartbook Toshiby z prostą obudową.
Klawiatura urządzenia dopasowana jest do obsługi Androida.
Akumulator smartbooka pozwala na ponad 7 godzin pracy urządzenia.
Toshiba AC100 wyposażona jest w procesor i układ graficzny nVidii
Model 3G pozwala na wygodny dostęp do internetu.
Estetyczna obudowa smartbooka.
Sprzęt dostarczyła do testu firma MTS SYSTEM, prowadząca sklep internetowy Naj-Taniej.pl.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety