sobota, 8 października 2011

Jolicloud dla Chrome ułatwi zarządzanie usługami chmurowymi

Autor: Adrian Nowak, 19:01, sobota, 8 października 2011


Jolicloud uruchomione w przeglądarce Chrome.
Rozwiązania chmurowe dla wielu oznaczają oddanie prywatnych informacji w ręce zewnętrznych firm. Warto zauważyć, że stwarzają również wiele interesujących możliwości, a Jolicloud jest jednym z najlepszych przykładów.

Chmury nie są złe, jeśli używamy ich świadomie

Zauważyłem, że wiele osób na razie nie dostrzega jeszcze zbyt wielu zalet aplikacji chmurowych. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że na pecetach nie jest widocznych wiele z ich mocnych stron. Dokumenty Google są wygodne na laptopie, bo przy tworzeniu prostych dokumentów, nie musimy instalować dodatkowego oprogramowania. Ich kolejne zalety możemy dostrzec patrząc w przyszłość.

Aplikacje, które przetwarzają dane na odległych serwerach to zdecydowanie szansa dla nowych urządzeń. Dzięki chmurom w przyszłości mogą dłużej pracować na baterii, być lżejsze i tańsze. O ile w pełni rozumiem argumenty związane z niebezpieczeństwem zdalnego przechowywania danych, tak na przykład technologia bezprzewodowego przesyłania obrazu mogłaby odmienić mobilną rozrywkę.

Na razie tego typu rozwiązania w dużej mierze zależą od rozwoju samej technologii, która musi sobie poradzić chociażby z niewielką przepustowością sieci i opóźnieniami. Już teraz mamy jednak okazję delikatnie odpłynąć w kierunku cloud computingu, a w przypadku prostych prac biurowych, możemy właściwie całkowicie zrezygnować z wykorzystywania desktopowych narzędzi.

Po co Jolicloud?

Jolicloud to platforma, która nieco wyprzedza swój czas. Umożliwia wygodne grupowanie i dzielenie się informacjami o aplikacjach chmurowych, z których korzystamy. Całość jest również podstawą Joli OS, które pod tym względem przypomina Chrome OS od wyszukiwarkowego giganta. Koncepcja jest identyczna: pozwolić użytkownikowi wykorzystywać do pracy głównie narzędzia webowe.

Jak wspomniałem wcześniej, w przyszłości dzięki rozwiązaniom chmurowym użytkownicy mogą wiele zyskać. Technologia nie nadaje się jednak do wszystkiego, bo przetwarzanie poufnych danych może się niektórym nie spodobać. Przeciętni użytkownicy powinni mimo wszystko być realistami oceniając tego typu ryzyko.

Osoby, które chcą mieć w Chrome wygodny dostęp do plików z Dropboksa, a także bardzo bogatej bazy usług chmurowych, powinny się zainteresować aplikacją dla przeglądarki. Co ciekawe, z jej poziomu możemy również zarządzać, powiązanym z naszym kontem netbookiem wyposażonym w Joli OS.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety