sobota, 15 października 2011

LibreOffice wkrótce dla Androida, iOS oraz z interfejsem webowym

Autor: Adrian Nowak, 09:34, sobota, 15 października 2011


OpenOffice wkrótce będzie dosłownie wszędzie. Fot. jcorrius
Podczas LibreOffice Conference zapowiedziano dwa zaawansowane projekty - czytamy na stronie Document Foundation.

Jeden z nich to przeniesienie LibreOffice do przeglądarki (wideo), a drugim jest stworzenie portu znanego pakietu także dla Androida oraz iOS.

Na stronie Document Foundation podkreślono, że na rozwiązania gotowe do użycia przez końcowego użytkownika, będziemy musieli prawdopodobnie poczekać co najmniej do końca 2012 roku.

Z poziomu przeglądarki i na tablecie

Webowa wersja LibreOffice nazwana roboczo "LibreOffice Online Prototype", przygotowana została z wykorzystaniem frameworka GTK+ oraz HTML5. Podwaliny pod nią przygotował Michael Meeks z SUSE.

LibreOffice dla Androida oraz iOS ma natomiast bazować na pracy wolontariusza Tora Lillqvista, dewelopera SUSE, który znany jest z portu Gimpa dla Windowsa. Według zapowiedzi na stronie projektu, przeniesienie Libre Office'a na mobilne systemy operacyjne, pozwoli na wygodną pracę z pakietem na tabletach wyposażonych w Androida oraz iOS (iPady). Prace nad nowym interfejsem nie zostały jeszcze rozpoczęte, choć kod już się kompiluje.

Coraz więcej LibreOffice

Przy okazji Document Foundation chwali się kilkoma interesującymi faktami. Ponad 500.000 komputerów desktopowych (głównie z Windowsem) we francuskich urzędach migruje obecnie z OpenOffice do LibreOffice. Dzięki temu udało się podnieść udziały LibreOffice na komputerach z Windowsem aż o 5% za jednym zamachem.

Twórcy pakietu chwalą się również, że uczniom z Paryża rozdano ponad 800.000 kluczy USB z LibreOffice oraz innym wolnym oprogramowaniem.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety