czwartek, 27 października 2011

Poradnik: Jak przetestować Androida 4.0 w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 21:05, czwartek, 27 października 2011


Okno z tabletową wersją Androida 4.0 uruchomioną w Ubuntu. Fot. UbuCentrum.net
Google zaprezentowało niedawno Androida 4.0, który może działać zarówno na tabletach, jak i smartfonach. Zanim jednak wyskoczycie do pobliskiego kiosku po Nexusa Galaxy z ekranem HD, możecie wcześniej za darmo sprawdzić, co kryje się w nowej wersji "Zielonego Robota".

Na stronie dla programistów wyszukiwarkowy gigant udostępnia emulator Androida, w którym od niedawna możemy przyjrzeć się bliżej również najnowszej wersji mobilnej platformy. Jedyne w co trzeba się uzbroić to odrobina cierpliwości, a mile widziane jest także szybkie łącze z internetem.

Pobieramy emulator i uruchamiamy Androida

1. Zaczynamy jak zwykle od pobrania SDK Androida. Tak się składa, że dostępne jest ono na wszystkie popularne platformy, w tym także Linuksa. Archiwum można pobrać ze strony projektu.

Okno tworzenia nowej maszyny
2. Następnie rozpakowujemy całość w dowolnym miejscu na dysku i po otwarciu konsoli przechodzimy do tej lokalizacji w trybie tekstowym.

3. Otwieramy teraz folder główny:

cd android-sdk-linux_x86
4. Po czym przechodzimy do katalogu zawierającego narzędzia:

cd tools
5. Żeby uruchomić którąś z wersji Androida trzeba ją najpierw pobrać. Odpalamy sobie zatem aktualizacje:

./android update sdk
6. Teraz bardzo ważny krok. Należy najpierw odświeżyć listę dostępnych pakietów (zakładka Available packages, przycisk Refres). Po czym z drzewa Android Repository wybrać interesujące nas wersje. W przypadku Androida 4.0, niezbędne jest też wgranie paczki "ARM EABI v7a System Image", która jednak powinna zostać zasugerowana do instalacji automatycznie. Po tym klikamy oczywiście Install Selected.

Android 4.0 uruchomiony w emulatorze na Ubuntu.
7. Pobranie całości powinno chwilę zająć, zależnie od liczby pakietów, które zaznaczyliśmy. Po instalacji i odświeżeniu listy pakietów możemy już przejść do finalnej fazy, czyli tworzenia maszyny wirtualnej z Androidem. W tym samym oknie wybieramy z menu Tools => Manage AVDs po czym wybieramy przycisk New, by stworzyć nowe urządzenie (niestety tylko wirtualne).

8. Teraz wyświetli się okno konfiguracji nowej maszyny (widoczne powyżej). W polu Target zaznaczany z jakiej wersji systemu chcemy skorzystać, poniżej ewentualny rozmiar pamięci urządzenia, wielkość ekranu i w sekcji Hardware bardziej szczegółowe cechy naszego wirtualnego sprzętu. Warto zauważyć, że w przypadku Androida 4.0, od ustawień ekranu będzie zależało, czy załaduje się wersja dla smartfona czy tabletu.

9. Na koniec wybieramy przycisk Create AVD, a później uruchamiamy całość klikając na Start.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety