czwartek, 20 października 2011

Ubuntu ma już 7 lat

Autor: Adrian Nowak, 16:48, czwartek, 20 października 2011


Mniam. Fot. Aih.
Premiera Ubuntu miała miejsce we wrześniu 2004 roku, a system wyposażony był wtedy m.in. w aplikacje Gimp, OpenOffice czy Firefoksa.

Drugie wydanie (5.04 Hoary Hedgehog) zadebiutowało w kwietniu 2005 roku i jako pierwsze oferowało instalację, z poziomu nośnika USB. Do nowości należał w tym wydaniu m.in. menedżer aktualizacji czy wsparcie dla hibernacji.

Trzecia wersja (5.10, Breezy Badger) to na przykład wprowadzenie do Ubuntu graficznego ekranu wyboru systemu przy starcie, dodana aplikacja "Dodaj/Usuń program", ale także możliwość wskazania języka systemu. Ubuntu 6.06 z nazwą kodową Dapper Drake jako pierwsze oferowało natomiast przedłużone wsparcie techniczne (LTS), ale po raz pierwszy było także połączeniem standardowego wydania i Live CD. Niektórzy mogą pamiętać całość również ze względu na wprowadzony wtedy brązowy motyw Human, który ewoluował w kolejnych wydaniach.

Od Ubuntu 6.10 (Edgy Eft) aż po Ubuntu 8.04 (Hardy Heron), system rozwijał się bardzo spokojnie i ewolucyjnie. Przez niemal dwa lata jego wygląd zmienił się bardzo nieznacznie, jednak znacznie więcej działo się po stronie aplikacji. Do systemu zawitał m.in. Tomboy oraz F-spot, a na początku 2007 roku w Ubuntu zagościł również menedżer efektów pulpitu Compiz. W 2008 roku system wyposażono w Wubi, które umożliwia wygodną instalację Ubuntu z poziomu Windowsa.

Większe rewolucje zaczęły się pod koniec 2008 roku, gdy Canonical zdecydowało się zerwać z jasnym motywem i udostępniło użytkownikom Ubuntu 8.10 (Intrepid Ibex) wraz z nową wersją zestawu Human. Ubuntu 9.04 oferowało m.in. nowe powiadomienia oraz aplikację Computer Janitor ułatwiającą zachowanie porządku w systemie (kariera programu nie trwała długo).

Na początku 2010 roku Canonical znów zdecydowało się na wizualną rewolucję, tym razem w Ubuntu 10.04. Wtedy też do systemu wkroczyły fiolety i motyw Ambiance, który podlega ewolucji aż do dziś. Na kolejne poważniejsze nowości nie musieliśmy czekać długo, bo już w Ubuntu 11.04 zagościło Unity, wtedy jeszcze mocno niedopracowany pulpit. Udostępnione niedawno wydanie 11.10 przyniosło dużą liczbę poprawek, związanych przede wszystkim z nowym środowiskiem i lepsze wsparcie dla urządzeń dotykowych.

Od kiedy korzystacie z Ubuntu?
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety