poniedziałek, 31 października 2011

Ubuntu na smartfony, tablety i telewizory

Autor: Adrian Nowak, 08:47, poniedziałek, 31 października 2011


Mark Shuttleworth. Fot. simone.brunozzi
Mark Shuttleworth zapowiedział w rozmowie z amerykańskim serwisem ZDNet, że kolejnymi krokami w ekspansji Ubuntu, będą urządzenia przenośne, jak tablety czy smartfony.

Zanim jednak Ubuntu zagości na nowych platformach, szef Canonicala zapewnił, że użytkownikom oddane zostanie Ubuntu 12.04 LTS, które ma cechować się dużą stabilnością.

- To jest naturalne rozszerzenie naszego pomysłu "Linuksa dla ludzi" - powiedział Shuttleworth. - W miarę, jak ludzie przenoszą się z desktopów na nowe formy komputerów, ważne jest dla nas rozszerzanie społeczności również na tych platformach. Podejmiemy więc wyzwanie, by używać Ubuntu na smartfonach, tabletach i telewizorach.

Ubuntu jak Android

Zwykle na spotkaniach z serii UDS, użytkownicy dowiadują się o wielu rewelacjach. Tym razem trzeba przyznać, że plany dotyczące Ubuntu dla kolejnych platform wręcz "wisiały w powietrzu". Jak przyznał Jono Bacon: "wszystkie części są na swoim miejscu, by przygotować Ubuntu dla tabletów".

Shuttleworth zdradził także ZDNet, że "od 18 miesięcy prowadził rozmowy z partnerami" w związku z przeniesieniem Ubuntu na smartfony i tablety. Właśnie stąd wynikać miał tak duży pośpiech we wdrażaniu pulpitu Unity, który powinien sprawdzać się na urządzeniach różnego typu. W przyszłości największym konkurentem Ubuntu ma być Android, który według Shuttlewortha stracił zaufanie producentów smartfonów, po zakupie Motoroli przez Google'a.

Jak to jest u konkurentów?

Microsoft w Windows 8 dla tabletów zamierza zaprezentować całkowicie inny interfejs niż desktopowe "okienka". Również Apple na iPadach oraz iPhone'ach stosuje inną platformę niż w przypadku komputerów biurkowych. Trzeba jednak przyznać, że w ostatnim czasie różne platformy coraz mocniej się przenikają i to nie tylko wizualnie.

Dopóki na początku 2014 roku Canonical nie zaprezentuje wydania dla smartfonów bądź tabletów, niewiadomą pozostaje, czy znajdziemy w nich interfejs podobny do Unity. O ile na tabletach z pewnością nikogo by to nie zdziwiło, tak pionowy pasek do wyboru aplikacji z listy w smartfonie jest już mniej prawdopodobny.

Będą sklepy, będzie się działo

Pod koniec ubiegłego tygodnia Canonical zapowiedziało, że wspólnie z Dellem zamierza otworzyć sieć około 200 sklepów w Chinach, gdzie sprzedawane będą urządzenia z Ubuntu. Biorąc pod uwagę, że Apple oraz Microsoft bardzo słabo radzą sobie na tym rynku, być może uda się właśnie z Azji rozpocząć prawdziwą ekspansję. Mając na uwadze jednak wielkość chińskiego rynku, Canonical wcale nie musiałoby go opuszczać.

Mark Shuttleworth jakiś czas temu zapowiadał, że Ubuntu już w kolejnych latach będzie miało 200 milionów użytkowników. Choć drugi kosmiczny turysta długo krył się ze swoimi planami, coraz wyraźniej widać, że nie rzucał słów na wiatr, a my będziemy w kolejnych miesiącach świadkami jeszcze wielu interesujących wydarzeń.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety