środa, 16 listopada 2011

Firefox 11 Alpha dla Ubuntu. Komu potrzebne są jeszcze numery wydań?

Autor: Adrian Nowak, 21:26, środa, 16 listopada 2011


Testowe wydania Firefoksa pojawiają się, jak grzyby po deszczu.
Dezorientacja i zdziwienie to obok szybszego rozwoju przeglądarki, najbardziej widoczne efekty krótszego cyklu wydawniczego Firefoksa. Konkurencyjnemu Chrome udało się uniknąć podobnych problemów, na co więc czeka Mozilla?

Osoby, które aktualizują przeglądarkę raz na kilka miesięcy, narażone są na wiele stresowych sytuacji. Według danych Rakning.pl najnowszego Firefoksa 8 używa tylko 4% polskich internautów. Biorąc pod uwagę, że jest to najpopularniejszy program do przeglądania sieci w tym kraju, można doznać niemałego szoku.

Firefox 8 dostępny jest co prawda zaledwie od dwóch tygodni, jednak jeszcze miesiąc i na jego miejsce wkroczy wydanie z cyferką "9". Jaki jest sens afiszowania się z tymi numerami? Spytajcie użytkowników Chrome'a, jaką mają wersję przeglądarki - prawdopodobnie nie będą wiedzieli. I o to właśnie chodzi, bo jedyne co jest niezbędne to informacja o tym, że warto zaktualizować program.

Gdy niedawno zespół Mozilli zaproponował pomysł ukrycia numerów wersji przeglądarki, nagle podniósł się niesłychany lament. Obecnie widać jednak, że od takiego kroku nie ma ucieczki, a numerki będą nieco głębiej zaszyte w programie. Moim zdaniem im szybciej, tym lepiej.

Numer wydania ma przecież ułatwiać zorientowanie się, czy posiadamy najnowszą wersję programu, a jeśli nie, jak bardzo jesteśmy w tyle. Obecnie na żadne z tych pytań nie daje klarownej odpowiedzi.

Firefox dostępny jest od niemal dekady, jednak to, że posiadamy przeglądarkę z numerem "4", gdy najnowsza oznaczona jest jako "8", nie oznacza, iż nasz program został udostępniony pięć lat temu. Faktycznie Firefox 4 ma jedynie nieco ponad pół roku.

Instalacja nowych wersji

Firefox dostępny jest obecnie w kilku "kanałach". Nowości najpierw pojawiają się w repozytorium "Nightly", zatem tutaj znajdziemy testową wersję przeglądarki z numerem 11. W Ubuntu nie zastąpi ona stabilnego wydania, więc bez obaw można rozpocząć testy po instalacji:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mozilla-daily/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install firefox-trunk
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety