wtorek, 8 listopada 2011

Jak powinno wyglądać Ubuntu na smartfonach i do czego nam ono potrzebne?

Autor: Adrian Nowak, 21:05, wtorek, 8 listopada 2011


Mockup Ubuntu na smartfonie. Fot. Ian Santopietro
Ubuntu będzie działało na smartfonach - to nie jest już jedynie spekulacja, a oficjalna zapowiedź. Tworząc nowy projekt, podstawowym pytaniem, jakie powinno się pojawić, jest jednak: jaki problem rozwiązujemy? Co Ubuntu na smartfonach zaoferuje dotychczasowym użytkownikom Androida lub iOS?

Plusy wynikające z integracji

Jeśli Ubuntu ma działać na smartfonach i komputerach biurkowych, lepsza integracja tego typu maszyn zdecydowanie byłaby wartością dodaną. O tym, że jest to pozytywny kierunek wiedzą już od dawna Microsoft oraz Apple. Wystarczy spojrzeć na nowego Windowsa 8, którego Metro UI przypomina interfejs z Windows Phone'a, czy stopniowe wdrażanie synchronizacji iCloud w urządzeniach kalifornijskiej korporacji.

Jeśli głównym rywalem Ubuntu ma być w przyszłości Android, warto zauważyć, że tutaj o integracji na razie mówić bardzo trudno. Czy użytkownicy, którzy chcą na swoim pulpicie czytać powiadomienia o nowych SMS-ach i mieć dostęp do plików z telefonów, mogą to zrobić za pomocą prostych aplikacji? Bez problemu. Domyślne "zlinkowanie" smartfona i peceta mogłoby jednak wnieść tutaj zupełnie nową jakość.

Lista mocnych stron nie jest długa

Czym jeszcze, poza dobrą integracją z komputerem biurkowym, Ubuntu mogłoby powalczyć z Androidem? Lekkość, stabilność, cena? No właśnie, zadanie nie będzie łatwe.

Mockupy widoczne w tekście, do których dokopał się Joey Sneddon, dodatkowo dają do myślenia. O ile Unity (pomijając same aplikacje) dość dobrze prezentuje się na tabletach już teraz, na ekranie smartfona wymaga radykalnej przebudowy. Miniaturowe foldery widoczne poniżej z jeszcze bardziej mikroskopijnymi podpisami, zdecydowanie nie załatwią sprawy.

Mockup Unity na smarfonie. Fot. Ian Santopietro
Jak ten problem rozwiąże Mark Shuttleworth? Mam nadzieję, że podczas pobytu w kosmosie nie ominęło go spotkanie z pozaziemską cywilizacją. Najlepiej tą, która zbudowała piramidy - one przetrwały na rynku dość długo.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety