poniedziałek, 21 listopada 2011

Komputer wielkości pendrive'a z Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 09:39, poniedziałek, 21 listopada 2011


Cotton Candy. Fot. materiały producenta
Smartfony przyzwyczaiły nas do tego, że w kieszeni możemy nosić pełnoprawny komputer z dostępem do internetu i kilkurdzeniowym procesorem. Prawdopodobnie za kilka lat będziemy musieli uważać, by nie wciągnąć peceta odkurzaczem.

W sieci już teraz odnaleźć można prototypy miniaturowych komputerków osobistych, które mają oferować przede wszystkim wygodny i szybki dostęp do usług chmurowych. Jak łatwo się domyślić, Linux jest najpopularniejszym systemem na tego typu urządzeniach.

Jednym z powodów takiej sytuacji może być oczywiście architektura ARM, do której Windows na razie nie jest przystosowany. Nie bez znaczenia jest także użycie zasobów, które w przypadku różnego rodzaju dystrybucji łatwo zmniejszyć, pozbywając się niektórych modułów systemu.

Wracając jednak do miniaturowego komputerka Cotton Candy (widocznego na zdjęciu powyżej), jego specyfikacja może zaskakiwać. Urządzenie ma być wyposażone w czterordzeniowy układ graficzny ARM, a także procesor ARM Cortex A9. Do tego dodać należy gigabajt pamięci operacyjnej, obsługę Wi-Fi oraz kart microSDHC (do 64 GB).

Sprzęt jest w fazie prototypowej, jednak już teraz twórcy zapewniają, że będzie współpracował m.in. z Ubuntu czy Androidem. Całość ma służyć jako "brama" do usług sieciowych, które zwykle większość obliczeń wykonują po stronie serwera. Całość powinna trafić do sklepów już w 2012 roku.

źródło: fxitech.com/products/, za: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety