niedziela, 27 listopada 2011

Ubuntu traci popularność, czy wręcz przeciwnie?

Autor: Adrian Nowak, 12:32, niedziela, 27 listopada 2011


Ubuntu traci popularność niemal od początku istnienia?
Ubiegły tydzień upłynął w świecie Ubuntu pod znakiem doniesień o rzekomym spadku jego popularności. Jak podejrzewa brytyjski "The Register", może to być wina pulpitu Unity, który wielu użytkownikom nie przypadł do gustu.

Internauci zauważają jednak, że statystyki, na których oparto tezy o zmniejszającej się popularności systemu, trudno nazwać wiarygodnymi.

Angielskie źródła powoływały się przede wszystkim na serwis "DistroWatch", który owszem, mierzy popularność dystrybucji, jednak wyłącznie na podstawie tego, strony jakich wydań są najczęściej odwiedzane przez internautów. Biorąc pod uwagę, że w miarę zdobywania przez Ubuntu coraz większej popularności, wielu mniej zaawansowanych użytkowników nawet nie słyszało o "DistroWatch", bazowanie wyłącznie na statystykach witryny, wydaje się istotnym nadużyciem.

Śmieszność całej sytuacji dość dobrze obrazuje wykres DistroWatch (przygotowany przez Pingdom.com), który zdaje się wskazywać, że Ubuntu traci popularność już niemal od czasu powstania w 2004 roku.

Zdecydowanym wygranym ma być w tej sytuacji Mint, który bazuje na Ubuntu. Choć wątpliwe, by Mintowi rzeczywiście udało się wyprzedzić twór Marka Shuttlewortha, system rzeczywiście cieszy się dużą popularnością. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo całość jest ciekawą alternatywą dla osób, które nie przepadają za Unity.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety