piątek, 9 grudnia 2011

Hamster - zarządzanie czasem w Linuksie

Autor: Adrian Nowak, 10:10, piątek, 9 grudnia 2011


Okno aplikacji Hamster do zarządzania czasem. Fot. UbuCentrum.net
Zarządzanie czasem to bardzo skomplikowane zagadnienie o którym napisano wiele mądrych książek (często poruszam je na też moim blogu o rozwoju osobistym).

Każdy powinien szukać najbardziej dopasowanych do siebie metod poprawiania produktywności, jednak zawsze warto zaczynać od sprawdzenia, które zadania pochłaniają nam najwięcej czasu. Wbrew pozorom, zwykle nie jest to takie oczywiste.

Magia umysłu sprawia, że czasem godzina może upłynąć niezwykle szybko, a w innych przypadkach niemiłosiernie się dłuży - z pewnością każdy nie raz doświadczył obu takich sytuacji. Trudno więc racjonalnie ocenić, ile czasu spędzamy na pracy, a ile na rozrywce, szczególnie biorąc pod uwagę, że właśnie to drugie zajęcie zdaje się zwykle trwać "tylko momencik".

Zanim zaczniemy zgłębiać tajniki planowania, warto choć przez jeden dzień zapisywać, co faktycznie robimy. Osobiście wykorzystuje do tego Kalendarz Google'a, gdzie dość dobrze widać układ całego dnia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć do tego również tytułowego narzędzia Hamster (znany też pod wszystko mówiącą nazwą "Zarządzanie czasem").

Po kilku dniach takiego zapisywania każdej rozpoczynanej czynności (albo przynajmniej tych najważniejszych), jak na dłoni zobaczymy, gdzie tracimy najwięcej czasu. Przy okazji: nagła zamiana momentów niższej produktywności na ciągłą pracę, również nie jest najlepszym pomysłem. Na początek najlepiej po prostu wypoczywać bardziej świadomie, na przykład w ustalonych przedziałach czasu.

  • więcej ciekawych informacji na ten temat znajdziecie na moim blogu o rozwoju osobistym (wkrótce wpisów będzie tam przybywało znacznie szybciej)


Hamster (Zarządzanie czasem)

Rozwój osobisty to dość bliska mi tematyka, więc musiałem się trochę rozpisać, ale wróćmy do tytułowego narzędzia. Jest to jedna z niewielu aplikacji tego typu dostępna dla Linuksa i dla początkujących w tej dziedzinie użytkowników, powinna być w zupełności wystarczająca.

Wykonywane czynności możemy dzielić na kategorie, a także przypisywać im tagi, co pozwoli później szybko sprawdzić, ile czasu rzeczywiście pracujemy. Często już sama świadomość tego, że coś tam jest mierzone, znacznie poprawia wyniki - warto o tym pamiętać i wykorzystywać to.

Program można znaleźć w Centrum oprogramowania pod nazwą Time Tracker (lub "Zarządzanie czasem").
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety