niedziela, 18 grudnia 2011

Ubuntu One z webowym odtwarzaczem

Autor: Adrian Nowak, 09:25, niedziela, 18 grudnia 2011


Streaming ze strony Ubuntu One. Fot. Canonical
Streaming muzyki nie jest nowym pomysłem, jednak Canonical dopiero teraz postanowiło wzbogacić swój sieciowy dysk o możliwość odtwarzania utworów bezpośrednio z interfejsu webowego.

Usługa nie jest darmowa, jednak każdy z użytkowników U1 może ją testować bezpłatnie przez 30 dni.

Odtwarzacz Ubuntu One możemy uruchomić z dowolnej przeglądarki, a dodatkowo przesłaną muzykę odtworzymy w różnych trybach, korzystając z playlist, kolejek, czy po prostu losowania utworów. Usługę można testować za darmo na stronie one.ubuntu.com, natomiast miesięczna subskrypcja kosztuje 3,99 dolara (roczna - 39,99 dolara).

To samo za darmo?

Nie ukrywam, że nowe pomysły Canonical związane z U1 raczej mnie nie zachwycają. Jego integracja z samym systemem nie jest istotnie większa niż w przypadku Dropboksa, a kolejne nowości wydają się być dopiero próbą dorównania konkurencji.

Przesłane do Dropboksa materiały również możemy bez problemy odtworzyć, choć prawdopodobnie nie w tak rozbudowanej formie odtwarzacza. Jeśli ktoś jednak chce streamować ulubione utwory z sieci, czemu nie skorzystać w takim przypadku z YouTube'a? Na stronie youtube.com/music znajdziemy najpopularniejsze ostatnio kawałki, a nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, by tworzyć również własne listy. Wszystko to za darmo i nawet bez konieczności przesyłania własnej muzyki.

Drobne problemy mogą się pojawić, gdy jesteśmy fanami niszowych zespołów, których próżno szukać w internetowych witrynach. Czy właśnie dla takich ludzi przeznaczone mają być nowości od Canonical? Być może, choć płacenie prawie 140 zł na rok nie tyle za samą muzykę, co możliwość jej odtworzenia, budzi we mnie jakąś ukrytą niechęć.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety