sobota, 28 stycznia 2012

KDE 4.8 z "istotnymi aktualizacjami". Ktoś je dostrzeże?

Autor: Adrian Nowak, 09:18, sobota, 28 stycznia 2012


Pulpit KDE 4.8 i menedżer plików Dolphin. Fot kde.org
Zespół KDE poinformował niedawno o udostępnieniu nowej wersji znanego pulpitu, który ostatnio jest nieco mniej zauważany ze względu na szybką ewolucję Unity. Również w dobrze znanym KDE nie zabrakło jednak interesujących nowości.

KDE 4.8 jest "istotną aktualizacją" dla KDE Plasma Workspaces, aplikacji KDE oraz całej platformy - czytamy na blogu środowiska. Po instalacji środowiska szybko okazuje się, że są to po prostu drobne zmiany, które jednak wprowadzono w wielu miejscach (czasem rzadko odwiedzanych).

Nie ukrywam, że zawsze byłem fanem ewolucyjnego rozwoju, zatem zmiany w KDE odbieram jak najbardziej pozytywnie. Bez większych rewolucji, niepotrzebnego zamieszania - po prostu zespół KDE zrobił swoje. Niezadowoleni mogą być jednak użytkownicy, którzy od systemu oczekują czegoś więcej niż zwyczajnego działania.

Gdzie te nowości?

Wśród najważniejszych aktualizacji znajdziemy przebudowany wygląd "przełącznika okien" (Alt+Tab), który teraz można dodatkowo w łatwy sposób zmienić na jeden z sześciu dostępnych zestawów. Wizualne poprawki nie ominęły także narzędzia do zarządzania zasilaniem komputera.

Nowości to wreszcie również same zmiany w aplikacjach, które dostarczane są domyślnie ze środowiskiem KDE (czy wręcz wchodzą w jego skład). Tutaj już szczególnej rewolucji nie można się było spodziewać, a wśród poprawek znajdziemy m.in. szybsze ładowanie plików w Dolphinie, wygodniejsze przewijanie w Gwenview, czy większą stabilność programu KMail.

Użytkownicy wykorzystujący repozytorium Kubuntu backports (i Kubuntu 11.10), będą mogli wkrótce zaktualizować swoje środowisko do nowego wydania. Pełną listę nowości znajdziecie na stronach KDE.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety