wtorek, 17 stycznia 2012

Unity 5.0: Przegląd nowości i instalacja w Ubuntu 11.10

Autor: Adrian Nowak, 21:44, wtorek, 17 stycznia 2012


Unity 5.0 w Ubuntu 11.10. Fot. omgubuntu.co.uk
Canonical zaprezentowało nowe Unity, które działa szybciej, a także jest bardziej stabilne. Nie mogło zabraknąć również kilku nowych funkcji, które powinny przypaść do gustu osobom często zmieniającym wygląd swojego systemu.

Najdłużej wyczekiwane nowości dotyczą bez wątpienia "jakości" działania samego Unity. Nic komu po nowych funkcjach, gdy całe środowisko działa ociężale i powolnie. Londyński producent już wcześniej zapowiadał, że zmiany w kolejnym Ubuntu będą się skupiały na poprawie już istniejących rozwiązań i miło obserwować, że właśnie taka strategia jest realizowana.

Nowe funkcje nie oszałamiają, jednak ciekawostką jest z pewnością możliwość przeciągnięcia dowolnej ikony z paska Unity na kosz, co powoduje zamknięcie danego programu, bądź usunięcie skrótu z pola szybkiego wybierania. Całość bez wątpienia jest inspirowana mobilnymi platformami, jednak czerpanie wzorców z najlepszych nie jest przecież niczym złym.

Fanom modyfikacji wyglądu do gustu powinny przypaść również rozszerzone ustawienia związane właśnie z tą sekcją Unity. Teraz możemy dowolnie dobierać kolor tła paska oraz ekranu głównego, do tej pory będącego po prostu wynikową kolorów wykorzystywanych w zastosowanej przez nas tapecie.

Instalacja całości jest niezwykle prosta i sprowadza się do wykonania w konsoli kolejno (tylko dla Ubuntu 11.10):

sudo add-apt-repository ppa:unity-team/staging
sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

By powrócić do wcześniejszej wersji środowiska, wykonujemy natomiast:

sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:unity-team/staging

Warto również rzucić okiem na przegląd wideo, przygotowany przez serwis OMG Ubuntu:


za: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety