poniedziałek, 9 stycznia 2012

Zaprezentowano Ubuntu TV

Autor: Adrian Nowak, 09:14, poniedziałek, 9 stycznia 2012


Ubuntu TV. Fot. PC Pro
Na odbywających się w Las Vegas targach CES, Canonical zaprezentowało zapowiedziane w ubiegłym roku Ubuntu TV. Do tej pory wszyscy liczyli raczej, że najpierw dane nam będzie zobaczyć smartfonowe wydanie systemu, jednak jak wiadomo, Mark Shuttleworth lubi zaskakiwać.

Do stanowiska londyńskiego producenta dotarł serwis "PC Pro", który udostępnił kilka zrzutów ekranu, widocznych również w tym tekście. Jak łatwo można się było domyślić, całość jest utrzymana w stylistyce Unity, a na dobrą sprawę telewizyjne wydanie mogłoby zostać zintegrowane nawet z normalnym pulpitem.

Jak zapewnia Jane Silber z Canonical, nowy interfejs ma pozwolić na wygodne odtwarzanie multimediów nie tylko z dysku twardego komputera, ale również w ramach większej sieci. Jej zdaniem wzmożone w ostatnim czasie wysiłki firm Google oraz Apple, przygotowujących własne rozwiązania telewizyjne, zdają się wskazywać, że jest ogromne zapotrzebowanie na "neutralny odtwarzacz".

Producent Ubuntu chce zainteresować producentów sprzętu, udostępniając swój system za darmo, a ekspansja w pierwszej kolejności ma objąć rynek Stanów Zjednoczonych, Chin, a później m.in. Wielkiej Brytanii.

A gdzie mobilność?

Przedstawiciele Canonical przyznają jednocześnie, że obecnie świat elektroniki zmierza zdecydowanie w kierunku urządzeń przenośnych. Choć wydaje się, że Ubuntu TV nijak wpisuje się w ten trend, stworzenie kompletnego ekosystemu może znacznie ułatwić popularyzację Ubuntu również na tym rynku.

Warto również zauważyć, że wyjście najpierw z rozwiązaniem telewizyjnym jest o wiele lepszym pomysłem, niż atakowanie rynku smartfonów, gdzie coraz większe trudności w walce z Samsungiem oraz firmą Apple mają nawet giganci tacy, jak HTC czy Motorola.

Ubuntu TV. Fot. PR Pro
Ubuntu TV. Fot. PC Pro
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety