czwartek, 23 lutego 2012

Adobe zapowiedziało koniec Flash Playera dla Linuksa. Wciąż będzie w Chrome

Autor: Adrian Nowak, 08:56, czwartek, 23 lutego 2012


Flash Player niemal całkowicie zniknie z Linuksa. Fot. Adobe
Adobe poinformowało na swoim blogu, że rozpoczęło współpracę z firmą Google, w ramach której dostarczało będzie własną implementację Flash Playera przez plugin API o nazwie "Pepper".

Tym samym Adobe nie zamierza również udostępniać kolejnych wersji dodatku dla Linuksa. Ostatnią z nich będzie ta oznaczona numerem 11.2 - czytamy na blogu firmy. Flash Player będzie więc dostępny na Pingwinku wyłącznie dla przeglądarki Chrome, natomiast użytkownicy innych narzędzi tego typu nie będą już mogli pobrać go ze strony Adobe, jak to zwykło się robić do tej pory.

Niespodziewany koniec?

Przez pięć lat po udostępnieniu ostatniego wydania Flasha dla Linuksa, pojawiać mają się również poprawki związane z bezpieczeństwem. Nie można więc mówić o nagłym "zarżnięciu" wtyczki. Z drugiej strony, Adobe tego typu ogłoszeniem bez wątpienia pokazało, z jakiej przeglądarki powinni korzystać fani Flash Playera:

Dla wydań Flash Playera po wersji 11.2, wtyczka dla przeglądarek dostępna będzie wyłącznie przez API "Pepper", jako część przeglądarki Google Chrome i nie będzie dłużej dostępna do bezpośredniego pobrania ze strony Adobe.

W praktyce prawdopodobnie większość użytkowników, przynajmniej w najbliższym czasie, nie powinna zauważyć żadnej różnicy. Flash już jest, działa dość sprawnie, nie będzie po prostu kolejnych optymalizacji związanych z jego działaniem. Jak się okazuje, wkrótce mogą nawet nie być potrzebne.

Nadchodzi era HTML5

Coraz więcej materiałów wideo dostępnych w sieci możemy obejrzeć korzystając z HTML5. Niemałą zasługę ma w tym firma Apple, która nie chciała implementacji zasobożernych wtyczek na swoich urządzeniach przenośnych. Niedawno Adobe zapowiedziało, że rezygnuje z tworzenia Flash Playera dla tego typu sprzętów, przyznając tym samym rację kalifornijskiej firmie.

Zdecydowanie ucierpią jednak fani flashowych gier przeglądarkowych, czy prostych narzędzi tego typu. Wbrew pozorom jest masa takich "aplikacji", na których miejsce szybko wkraczają jednak te budowane w oparciu o nowe standardy.

Chcecie Flasha? Wgrajcie Chrome

Nie da się przy okazji nie zauważyć zabiegu wykonanego przez firmę Google. Z jednej strony można powiedzieć, że "Google uratowało Flasha w Chrome", natomiast nie wiadomo przy okazji, jak duży miało wpływ na koniec udostępniania dodatku dla innych przeglądarek.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety