wtorek, 7 lutego 2012

Canonical przestanie wspierać finansowo Kubuntu

Autor: Adrian Nowak, 21:16, wtorek, 7 lutego 2012


Jedno z opakowań Kubuntu. Fot. trekkyandy/Flickr
Producent Ubuntu nie będzie dłużej wspierał finansowo rozwoju Kubuntu - poinformował na liście mailingowej Jonathan Riddell. Powód? Brak sukcesów biznesowych.

Skąd tego typu obserwacja właśnie teraz? Tego nie wiadomo.

Brak pieniędzy ze strony Canonical nie oznacza bynajmniej końca Kubuntu. Jak zauważa Joey Sneddon z "Omg Ubuntu", zmieni się po prostu sposób, w jaki będzie ono wspierane. Producent popularnej dystrybucji wciąż będzie pomagał w rozwoju Kubuntu, jednak już nie finansowo, a na przykład oferując infrastrukturę czy zasoby.

Ciekawy jest jednak sposób, w jaki umotywowano tego typu decyzję. "Kubuntu nie okazało się sukcesem biznesowym pomimo 7 lat prób" - napisał Riddell. Hmm, jakich prób? Niezbyt sprawne kalkowanie rozwiązań znanych z "gnomowego" wydania, jak Ubuntu One czy sklep z muzyką trudno nazwać przecież realnymi wysiłkami. Rodzi się też pytanie, czy standardowe Ubuntu w związku z tym okazało się sukcesem biznesowym?

Riddell kontynuuje argumentację stwierdzając, iż "jest nierealnym oczekiwać, że Kubuntu będzie w związku z tym wspierane zasobami finansowymi". Analogia wydaje się dość naciągana, bo o przychodach generowanych przez Ubuntu z Unity też jakoś nie daje się usłyszeć, a Mark Shuttleworth z pewnością nie zamierza na niego żałować pieniędzy.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety