poniedziałek, 20 lutego 2012

Okrągłe wydanie VLC 2.0 już dostępne. Instalacja w Ubuntu 11.10

Autor: Adrian Nowak, 20:57, poniedziałek, 20 lutego 2012


Nowy VLC lepiej radzi sobie z wideo w HD. Fot. UbuCentrum.net
VLC to podobnie jak MPlayer marka sama w sobie. Osoby, które nie znają tego programu prawdopodobnie prędzej czy później się z nim zetkną, a wiele z nich tak jak ja, nie będzie chciała go później zamienić na żaden inny.

Okrągłe wydanie VLC z numerem 2.0 to może nie moc nowości dla przeciętnego użytkownika, ale kolejne zmiany, które przydać mogą się w najmniej oczekiwanej sytuacji.

W tym chyba tkwi właśnie największa siła VLC. Jest masa programów, które potrafią po prostu odtwarzać wideo, ale co gdy akurat potrzebujemy zaawansowanych efektów, filtrów, czy wsparcia dla mało znanego formatu? W takich awaryjnych, ale jednocześnie wcale nie rzadkich sytuacjach, doceniamy wkład programistów VLC.

Nerdowskie nowości

Poprawki w demuxerze MKV, sprzętowe dekodowanie CrystalHD czy wsparcie kart SDI i HD-SDI to raczej nie coś, na co z niecierpliwością czekały tłumy. W dobie XXI-wiecznej Polski, gdzie typowy przechodzień ledwo kojarzy słowo "Linux", możemy się bez wątpienia skupić na tych bardziej widowiskowych nowościach.

Wśród nich znajdziemy przede wszystkim drobne poprawki w interfejsie w stosunku do poprzedniej wersji, eksperymentalne wsparcie dla BluRay oraz obsługę nowych filtrów audio i wideo. Mamy więc do czynienia z ewolucyjnymi poprawkami rozwijanych już wcześniej funkcji, co jest raczej dobrą informacją w tego typu projekcie.

Instalacja

Całość można zainstalować w Ubuntu 11.10 wykonując kolejno w konsoli:

sudo add-apt-repository ppa:n-muench/vlc
sudo apt-get update && sudo apt-get install vlc

Posiadacze Ubuntu 12.04 mogą natomiast znaleźć program w domyślnych repozytoriach i wgrać go na przykład z poziomu Centrum oprogramowania.

więcej informacji: videolan.org, za: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety